541 artillerie; zoo zag bij eene manoeuvre een partij-commandant van den aanval af, omdat zijne artillerie ontijdig buiten gevecht gesteld werd. De oorlog in Mandchurije leert, dat de invloed der artillerie niet overschat mag wordende les wordt door Löffler als volgt samengevat Daarmede is niet gezegd, dat artillerie niet op artillerie moet schieten. Natuurlijk zal getracht worden de vijandelijke artil lerie te vernietigen of tot zwijgen te doemen, indien de kans daartoe schoon is. In de eerste slagen en gevechten van den Mandchurijschen oorlog hebben de Japanners ruim gebruik ge maakt van de gelegenheid, die de Russische artillerie aan bood. Het zal natuurlijk zaak voor de zwakkere zijn, geen vat op zich te gevende moeilijkheid is echter om tijdig te we ten, wie de sterkste, wie de zwakste is. Dit blijkt in de meeste gevallen spoedig genoeg zonder dat, dank zij maskers, dekkingen en groote afstanden, die wetenschap met een aanzienlijk deel dei- gevechtskracht behoeft betaald te worden. De degens kunnen ge kruist, de kracht van de tegenpartij gemeten worden, zonder dat persé een strijd op leven en dood behoeft te volgen. Eenige jaren geleden was dit niet zoo zeker; niet-gemaskeerde, niet-gedekte stukken, in grooten getale tot reuzenbatterijen vereenigd, kon den het duel niet naar verkiezing afbreken. Zoodra de oude taktische regels worden losgelaten, is dit wel mogelijk. „C'est l'inaction ou le déshonneur pour l'infanterie qu'on fera „bien de supprimer. Tous artilleurs, puisque de l'issne du duel pré- „alable de l'artillerie dépendra Tissue de la lutte. Battus en artil lerie, nous n'avons qu'a nous en allervainqueurs en artillerie, „c'est autour de l'autre de s'en aller." (Cardot). „Tinter keinen Umstanden kann von einem Artilleriekampf die „Rede sein, der als erster selbstandiger Akt der Schlacht bis zu „einem gewissen Ende durehgefochten wird, und dessen Entschei- „dung die Yoraussetzung für jeden weiteren Schritt bedeutet. Das „Einsetzen der Artillerie ist der erste Schritt für das Ileranarbeiten „der Infanterie an den Feind."

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 51