1004 hem in handen to krijgen, bleven vruchteloos, de bevolking echter keerde in de kampongs terug, vele voortvluchtige hoofden kwamen zich melden. Den 30en Mei hield de resident te Memboro eene samenkomst met de hoofden, waarop tot de aanhouding van Oemboe Dada van Tanah Kadoena en de arrestatie van den radja van Napoe besloten werd. Een en ander in verband met den rooftocht naar Kodi Laatstgenoemde vorst, die nog een boete van 20 geweren moest voldoen, werd den le Juni gevangen genomen. Ondertusschen deed Oemboe Kerai stappen tot toenadering; door mid del van spionnen werden een viertal geroofde kinderen uitgeleverd en een paard aan luitenant Rijnders ten geschenke aangeboden, terwijl in mindering van de opgelegde boete voortdurend paarden en gouden siera den werden ingeleverd, tot dat deze begin Augustus geheel betaald was. 1) Yrees voor de militairen was echter oorzaak, dat Oemboe Kerai zich niet persoonlijk kwam melden Toen echter op genoemd tijdstip ook Oemboe Bili, in deze handelende voor den sedert overleden vorst van Lawonda, de bestaande schuld had aan gezuiverd en de radja van Napoe de verschuldigde 20 geweren had inge leverd, werd besloten, dat den 9en van die maand het infanterie deta chement naar Timor-Koepang zou terugkeeren, de verdere handhaving der rust aan de gewapende politiedienaren overlatende. Lang werd echter die taak niet aan het binnenlandseh bestuur overge laten, want reeds den 17en September d.a.v. keerde luitenant Rijnders als civiel gezaghebber met een sectie infanterie, ter sterkte van 40 bajonetten, naar Waingapoe terug ter voortdurende bevestiging en uitbreiding van ons gezag op het eiland Soemba. Proeven met een Periscoop. De „Ordonnatiee Board" der Yereenigde Staten van Noord-Amerika had de opdracht ontvangen proeven te nemen met den Periscoop, met 8 X vergrooting, der „Optische Anstalt C. P. Goerz, A. G.", en leverden deze proeven in het kort de volgende resultaten op. De optische gegevens waren als volgt: Vergrooting8 X Uittreedpupil6.25 m M. Werkelijk gezichtsveld5° t) Eigenaardig is hei feit, dat Oemboe Kerai ter voldoening zijner boete tot zelfs zijn rijpaard inleverde en dat hij, toen Luitenant Rijnders hem het dier terugzond, weigerde dit aan te nemen, omdat zoodoende zijn schuld niet geheel zou zijn aangezuiverd. Persoon, lijk durfde dit hoofd niet zijne opwachting bjj het c viel bestuur, wel echter zond hij zijne moeder en twee zijner vrouwen als zijne vertegenwoordigsters.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 520