1005 Schijnbaar Op 1000 M Lengte van het instrument Oogenafstand Gewicht 40° 87 M. 132 duim 3500 m. M. normaal 80 IC. G. De proeven hadden bij nacht plaats. De periscoop is dusdanig geconstrueerd, dat hij op de verschillende bij het geschut voorkomende afstanden beslist scherpe beelden oplevert. Yan de geheele doorsnede van hot objectief is partij getrokken, zoodat al het licht, dat het objectief binnentreedt, met uitzondering van die stralen, welke natuurlijk geabsorbeerd worden, bij het oculair weder te voorschijn treden. De scherpte der beelden is gelijkmatig en over het geheele gezichtsveld uiterst groot. Van af een bepaalden stand van het oculair overziet men met het oog het geheele gezichtsveld. Er waren niet de minste kleuren in het beeld te ontdekken en de lenzen lagen onbeweef- lijk in hare omlijstingen. De verrekijker werd den 30 November 1905 aan den vuurmond beves tigd en werd er gedurende de geheele proefneming niet afgenomen. Hij trotseerde de schokken en stooten, aan welke hij bij 21 salvo's blootgesteld was, zonder de minste nadeelige gevolgen (zonder dejusteering) voor de lenzen of prisma's en met betrekking tot de beweging der kruisdraden. Vochtigheid op de objectieven en prisma's werd niet waargenomen. Aangezien men vergelijkende proeven nemen wilde, werd met twee vuurmonden gewerkt. De eene werd met den periscoop van Goerz, de andere met eenen gewonen 3" objectief-verrekijker, zonder prisma's, gericht Als grootsten afsiand werd naar een kleinen vlaggestok, welk 5400 yards (bijna 5 K. M en als kleinsten afstand naar een toren, welke op circa 300 yards (bijna 300 M.) verwijderd was, gericht. Na iedere aflezing werd het geschut weer uit de richting gebracht en middels de kijkers op nieuw gericht. De resultaten lieten voor den Goerz-periscoop niets te wenschen over. Deze periscoop is dus te beschouwen als een onmisbaren hulpverrekijker voor den gebruikelijken 3" verrekijker, zonder prisma's, op de duikafi'uit. De periscoop werd over het algemeen slechts gebruikt om de richting te geven, d. w. z. om te viseeren. In zoodanige gevallen echter, waarin de waarnemingskijker in het ongereede is geraakt, zal ook de periscoop uitstekend voor het inschieten kunnen worden gebruikt. Bij gebruik van den periscoop van Goerz is de richtkanonnier even goed beschut als de overige manschappen bij de duikaffuit. Bij het vuren op korte afstanden wordt dit voordeel van den periscoop zeer belangrijk. 1. M. T. 1906. as

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 521