- 1007 - Jaarlijks worden 2 schietwedstrijden gehouden tusschen de korpsen onderling, waaraan per korps 10 cadetten mogen deelnemen. Op afstan den van 100, 150 en 200 yards worden respectievelijk in staande, knie lende en liggende houding 7 patronen verschoten. Het bewijs hoe popu lair deze instelling reeds thans is, moge blijken uit het feit, dat ten be hoeve dezer wedstrijden door de „Weekly press" 2 bekers, elk ter waarde van 50 guinea's werden afgestaan, terwijl ook door de „colonial ammuni tion company" 4 zilveren bekers en 300.000 patronen voor datzelfde doel beschikbaar gesteld werden. Gedurende 1906 werden voor de eerste maal, in de laatste week van het schooljaar, enkele korpsen in kampen vereenigd. De knapen trokken op verzoek zelf op wacht en toonden zich, zoowel daarbij als bij de veldoe- feningen waakzaam en bij de hand. De totale onkosten van de geheele instelling bedroegen over 1905 slechts 5704 waarbij echter niet over het hoofd mag gezien worden, dat ook van particuliere zijde veel steun werd ondervonden. Het goede voorbeeld door Nieuw Zeeland gegeven vindt thans navol ging in Australië, Canada en Natal, terwijl ook Engeland reeds aandacht aan deze instelling wijdt. Wellicht is dit ook het geval met Japan, waar blijkens een mededeeling in het Milit. Wochenblatt (8. 9. '06 no 111) 100.000 afgekeurde geweren tegen een lagen prijs afgestaan werden aan de openbare en private scholen voor oefening van de jeugd. („Report on the public-school cadets".) Een nieuw hulpmiddel om een gewter in den aanslag te houden. Met plaat XXXII. Wanneer men op de gewone wijze het geweer in den aanslag brengt, wordt de binnenvlakte van de linkerhand, waarin het geweer steunt) naar boven gekeerd, en bij het in de richting brengen van het wapen komen de zwakste en minst gebruikte spieren van dien arm in werking- Toorts moet de arm van af het polsgewricht tot aan den schouder bijna recht gestrekt worden, waardoor het elleboogsgewricht vrijwel onbenut blijft. Het bekende gevolg hiervan is, dat het geweer in den aanslag niet stil ligt, de schutter spoedig vermoeid is en de resultaten van het vuur, staande uit de vrije hand afgegeven, beneden het middelmatige zijn. Men heeft getracht aan genoemde bezwaren te gemoet te komen door het aanwenden van een soort van handvat onder de loop of lade, waar door het steunen van het geweer in den aanslag vergemakkelijkt wordt. Dit handvat brengt het elleboogsgewrieht in werking en doet spieren

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 523