1008 gebruiken, die reeds ontwikkeld en sterker zijn, laat aldus een juister richten toe en bevrijdt den schutter van het vermoeiende gestrekthouden van den linkerarm. Met deze inrichting aan het geweer, kan het wapen ook zeer gemakkelijk met de tromp om laag aan den schouder gedragen worden, terwijl de rechterarm vrij langs de zijde van het li chaam hangt. Het handvat—zie plaat XXXII—bestaat uit een drager, die om de geweer loop of lade wordt geklemd en een daaraan verbonden, benedenwaarts gebo gen greep, welke zich gemakkelijk door de hand laat omvatten. De drager bo staat uit twee volgens den vorm van loop of lade gebogen metalen plaatjes elk dezer dragerdeelen is met een greepplaat verbonden. Zijn de twee deelen van den drager om de loop of lade geklemd, dan sluiten die twee greepplaten niet aan elkander, doch tegen een tusschen haar aangebracht houten middenstuk; de buitenvlakken der greepplaten zijn met houten halve grepen bedekt en het geheel is mot schroeven aan elkaar verbon den. De binnenvlakken van den drager zijn met leder of een andere zachte stof overtrokken om het wapen voor beschadigingen te vrijwaren. De drager kan langs de loop geschoven worden, ten einde hem op de voor den schutter meest gemakkelijke plaats te kunnen vastklemmen. Dit vastklemmen geschiedt middels een duimschroef aan het voorste einde; bij aandraaiing van deze schroef worden de gebogen plaatjes naar elkan der toe getrokken. Ycoral voor jachtgeweren lijkt ons deze uitvinding nuttig. Daar de lade als regel bij dit soort geweren zeer kort is, beschermt het handvat de hand tegen de hitte of koude van de loop en vergemakkelijkt het niet alleen het richten, doch ook het goed vasthouden van het wapen. Ook uit een militair oogpunt lijkt ons de uitvinding niet onpraktisch, wellicht maakt zij het richten in liggende houding, waarbij het geweer zoo dik wijls te laag in de hand komt te rusten, gemakkelijker. De uitvinding is door den Heer T. Wight in Bosten, Texas, gepatenteerd. Kriegst. Zeits. Een gepantserde automobiel-mitrailleur. Een artikel van den kapitein der artillerie Klein in de „Stampa spor- tiva" vermeldt, dat een gepantserde automobiel-mitrailleur door de Fran- sche firma Charron-Girardot-Voigt voor Rusland wordt vervaardigd. Volgens dit artikel heeft men hier niet met een opzienbarende uitvinding te doen, doch met een eenvoudige Hotchkiss-mitrailleur, die op een 30 P. K. au tomobiel gemonteerd is. Hotchkiss heeft het wapen, Charron-Girardot- Yoigt het voertuig geleverd, terwijl Majoor Guye beide met elkander

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 524