543 minst moeilijk te overkomen, daarentegen voor de infante rie het bezwaarlijkst weg te ruimen, beletsel is het vijandelijk artillerie-vuur, de belangrijkste hindernis vormt het vijandelijk geweervuur.De artillerie moet dus in 't algemeen trachten de vijandelijke artillerie te binden zonder zelf geheel gebonden te worden; dit is zoowel de taak van de eene ais van de andere artillerie. Als er nu één algemeene regel te vinden was, die voor alle gevallen uitmaakte, hoe de artillerie het beste haar taak kon vervullen, dan zou, bij tegenstanders, die op dezelfde hoogte van theoretische ontwikkeling staan, deze regel voor de beiderzijdsche artillerie gelden en bekend zijn en bij gelijke sterkte zou de werking der kanonnen elkaar neutraliseeren, bij onge lijke sterkte, hoe gering ook, zou de zwakkere het onderspit delven bij gelijke technische vaardigheid. Een scheidsrechter zou dan even goed de beslissing kunnen vellen. De praktijk is geheel anders; originaliteit en handigheid, ge baseerd op diepgaande kennis en inzicht, winnen het van de mooiste theoretische regels, al worden deze precies toegepast; omgekeerd, juist door de getrouwe toepassing, maken de regels fiasco tegenover eene superieure leiding. Een regel gaat uit van de veronderstelling, dat de tegenpartij zoo en zoo handelt; is deze niet zoo beleefd, dan vervalt de basis en daarmede de regel zelf. Tegenover eiken stoot staat eene overeenkomstige parade en naarmate men zekerder weet welken stoot de tegenstander wil toebrengen, is de parade gemakkelijker en de kans op een succes vollen nastoot grooter. Taktische regels zijn, vooral als ze door een reglement tot absolute wet worden verheven, een hoogst gevaarlijk bezit tegenover een superieuren tegenstander. Echter bezit niet elke vijand de noodige originaliteit en handigheid, even min als elke aanvoerder aan eigen zijde. Met het oog hierop bestaan vermoedelijk taktische reglementen; al zijn de reglemen ten uitstekend en het is al moeilijk genoeg ze redelijk goed te maken ze kunnen slechts tegen een even methodischen of een minderwaardigen vijand de overwinning verschaffen. „Quand on se donne la peine d'observer attentivement ce qui se „passé dans ckaque guerre, il est aisé de reeonnaitre, que la victoire

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 53