544 Daarom is en blijft de praktijk van ons vak, of het de aller kleinste, dan wel de grootere onderdeelen betreft, eene kunst, waarin alleen de kunstenaar het hoogste bereiken kan. Men sprak van het „oorlogshandwerk," de uitdrukking: „Usiner la guerre" is in de laatste jaren in de mode, maar dit neemt niet weg, dat ook in de jongste oorlogen de methode onmachtig bleek, dat ook daar aan de aanvoerders de eisch gesteld werd op hun eigen inzicht en niet op reglementen te vertrouwen. Los van alle vooraf opgestelde regels werd dikwerf eerst succes behaald. „II faut coudre la peau du renard a celle du lion" heeft Fre- derik de Groote gezegd en elke bladzijde der krijgsgeschiedenis herhaalt het. In kleine verhoudingen vooral vindt de individua liteit uiting in de list. Ook in den Russisch-Japanschen oorlog speelt zij haar rol en hiermede kom ik weer terug op het artil lerie-duel. Overste Pachtchenko deelt mede hoe de Japanners eenige bat terijen geheel open en bloot op groote afstanden van de Russen plaatsten. Geheel conform de theorie trad de Russische artillerie dan met al hare batterijen in het vuur, teneinde te pogen met gebruikmaking van hare overmacht de zoogenaamde artillerie voorhoede der Japanners buiten gevecht te stellen. Ongelukkiger wijze werd bij gebrek aan een afstandsmeter eerst door inschieten bemerkt, dat de ongedekt opgestelde Japanners verder af ston den, dan de Russische tijdbuis reikte (als het gemerkt werd ten minste). Zoodoende was de opstelling der Russische stukken „est due le plus souvent a un procédé nouveau ou rajeuni, que l'un „des adversaires a su mettre en oeuvre et au moyen duquel il a „surpris, étonné, démoralisé, anéanti son ennemi. Une fois la guerre „terminée, c'est dans toutes les années un enjouement véritable pour „l'idée nouvelle, et l'on se lance souvent avec exagération dans l'ap- plication de cette innovation stratégique ou tactique, dont l'art „militaire vient de s'enrichir; la théorie l'emporte alors sur la pra tique, et les idees en arrivent a se fausser insensiblement pendant „la paixtant et si bien que, la guerre venant a éelater de nouveau, „le succes appartiendra non point a ceux, qui se sont attachés au „procédé ayant réussi une fois et qui forcément est éventé, mais bien „a ceux, qui, mieux inspirés, auront trouvé quelque chose de plus „nouveau." (Lahure-Souvenirs).

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 54