545 verraden, die buitendien in groote, zichtbare batterijen vereenigd warende hoofdmacht der Japansche artillerie kende nu de doe len, kon haar vuur voorbereiden om daarna concentrisch de Rus sische kanonnen te beschieten en spoedig tot zwijgen te brengen. Dezelfde list moet niet te dikwijls herhaald worden. De Rus sen begrepen welk spel met hen gespeeld werd; zij lieten de op zichtbare punten opgeworpen dekkingen voor wat zij waren, verborgen de stukken in het terrein en beantwoordden het vuur der verkennende Japansche batterijen niet, daarentegen werd het voorterrein zorgvuldig bewaakt om de hoofdmacht der vij andelijke artillerie bij het in batterij komen te verrassen. Alleen reeds ons stilzwijgen, niettegenstaande het vuur der verkennende batterijen, zegt overste Pachtchenko, brengt de Japanners in de war. Het succes v.an de veranderde gedragslijn was volkomen de onbezette emplacementen werden met Japansche projectielen overstelpt en de batterij leed bijna geen verlies, terwijl de Ja pansche artillerie aan hare plaats gebonden werd. Afwisseling in gedragslijn, anders doen dan de tegenstander- verwacht, is het beste middel om succes te hebben, maar dan moeten kanon en personeel geschikt zijn om op velschillende wijzen gebruikt te worden. Daarom, al wil men per reglement decreteerenkleine afstanden, directe richting, dan toch moet het kanon tot het andere uiterste in staat, het personeel daarin geoefend zijn. De taktische kunstenaar zal de batterij op de meest uiteenloopende wijzen willen gebruiken, ook al spreekt het reglement daar niet van. De kunstenaar ontlokt de meest verschillende melodieën aan de pianoslaat eene improvisatie bij het publiek in, fluks wordt eene nieuwe papierrol voor de pianola gereed gemaakt. Evenzoo volgt het reglement middels wijzigingsblaadjes de mode van den dag. De batterij moet niet één stijf geheel zijn, dat maar op één manier gebruikt kan worden. Langlois uitspiaak, dat de wijze van gebruik vastgesteld moet zijn vóór men het type van het geschut vaststelt, beveelt geen star systeem van ïegelen aan. Evenmin wordt eene locomotief, die gemaakt wordt om wagens voort te trekken, zóó geconstrueerd, dat zij niet achteruit kan werkenwel is zij gebonden aan de rails. Evenzoo moet bij de batterij de wijze van gebruik in groote trekken vaststaan en kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 55