546 onmogelijk aan alle eischen tegelijk voldaan worden. Bv. een Russische oolijkerd vraagt om een veld vuurmond, die de eigen schappen van lang kanon en van mortier in zich vereenigt! Techniek en opleiding moeten rekening houden met de heer- schende taktische denkbeelden. Aan den anderen kant moet nim mer uit het oog verloren worden, dat elke oorlog verrassingen brengt, zoodat de noodige elasticiteit aanwezig moet zijn om het geheel aan de veranderde omstandigheden te kunnen aanpassen. Zoo mag de affuit geen beletsel zijn om van de maximum-dracht van den vuurmond partij te kunnen trekken en zoo moet het mogelijk zijn op bewegende doelen indirect te richten, ook al acht men het op moreele gronden noodzakelijk, dat de bediening het doel zelf kan zien. B. Artillerie-massa. Massa-gebruik in den zin, die bv. de Duitschers er nog eenige jaren geleden aan hechtten, is eene brute krachtsuiting, die slechts tegenover een even on handige n tegenstander succes kan hebben. Over 't algemeen is de karakteristiek, die Bouna'l van Moltke's strategie geeft, evenzeer toepasselijk op de Duitsche tak- tiek: „elle ignore les feintes." Het is de groote vraag of dergelijke eenvoudige concepties, nu zij algemeen bekend zijn, nogmaals tot de zege zullen kunnen voeren. In elk geval is, zooals hier voor reeds verteld werd, de Russische artillerie door de bittere ervaring gedwongen geworden „het groote beginsel, dat in '70 herleefde om wellicht nooit weder verloren te gaan", eene uit drukking, die vermoedelijk in eene nieuwe uitgave van Hooge- boom en Pop niet zal teruggevonden worden, los te laten de oorlogspraktijk in Maudchurije wijst erop, dat men de oude op vatting omtrent het massa-gebruik moet laten varen en dat de denkbeelden, die aan het Fransch reglement ten grondslag lig gen, berusten op eene juiste conceptie van den modernen veld slag. Deployeer desgewenscht alle batterijen, maar onzichtbaar laat het vuur met alle denkbare middelen voorbereiden, maar breng niet meer in actie, en verraad dus ook niet meer, dan noodig is; verlok den vijand opstelling en kracht te toonen, maar wees zelf zuinig, want artillerie, die eenmaal in gevecht

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 56