547 is, kan moeilijk losgemaakt worden; houd dus batterijen in re serve, maar in zoodanige formatie, dat het vuur onmiddellijk ge opend kan wordenleer eerst 's vijands bedoelingen kennen vóór alles wordt ingezet, maar laat aan den anderen kant zuinigheid niet in gierigheid ontaardenHeel goede gedachten, die, als ze aan weerskanten als leidraad strekken, moeten voeren tot een wederkeerig pogen elkaar te „überlisten", waarbij gierigheid even gevaarlijk is als verkwisting. Ook hier kan de theorie geen alleenzaligmakenden regel geven en hangt alles van den takt en het inzicht der aanvoerders af. De artillerie-reserve is dus sinds korten tijd van den banvloek der Duitsche pausen bevrijd, weliswaar nog niet door het offi- cieële concilie, maar doordat eene ditmaal in Frankrijk ontspro ten beweging zich door de geheele wereld voortplant, waardoor het geloof aan dogma's geschokt en het vrije onderzoek aange moedigd wordt. Het samenbrengen der stukken tot één of meer zeer groote batterijen, gelijk in vroegere oorlogen zoo dikwijls met veel suc ces heeft plaats gehad, mag geen onomstootelijke regel zijn; integendeel, het is m.i. over 't algemeen slechts in enkele en dan ook beslissende momenten gewenscht. Hoewel eenhoofdige lei ding, eene onmisbare voorwaarde om succes te hebben, door plaatselijke vereeniging bevorderd wordt, neemt de even onmis bare vrijheid van handelen af, terwijl de kans op onnutte, dus onnoodige verliezen vermeerdert. Groote batterijen waren noo- dig, zoolang de artillerie nog niet over eigen infanterie kon schie ten, zij waren gewenscht, zoolang men nog niet tot de erkente nis was gekomen, dat schieten over eigen troepen toch altijd moet plaats hebben en zoolang de hulpmiddelen om de leiding te vergemakkelijken niet aanwezig waren. Thans zijn de om standigheden anders. Dat eene batterij niet moet oprijden in de lijn van reeds in gevecht gewikkelde artillerie, is eene lang bekende wijsheid, die nog eens door het gevecht bij Da-tchi- chao bevestigd wordt. Evenzoo is het bekend, dat concentrisch vuur vele voordeelen heeft; deze kunnen uit ééne opstelling niet bereikt worden. Wordt nu verder nog overwogen, dat ar tillerie zich meer dan ooit naar het terrein moet voegen, dan is het duidelijk, dat eene verspreide opstelling dikwerf verplicht

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 57