550 van 7.5 c.m., wordt niet veel meegedeeld. Evenmin leest men details omtient de beweegbaarheid; evenwel heeft noch de Rus sische noch de Japansche bergartillerie muildieren, beide stuk ken worden gedragen door respectievelijk 5 en 4 paarden. In overeenstemming hiermede is het bericht van C. v. B. K, dat in Noord-China de muildieren uitsluitend voor trekken en niet om te dragen gebezigd worden. Ik hoop, dat wij dit goede voor beeld spoedig zullen volgen. Als curiositeit zij vermeld, dat de Russen ook rijdende bergbatterijen kennen, terwijl de goede lon gen van de Japansche bergartilleristen een korten draf van 145 M. in de minuut mogelijk maken. 1) Niettegenstaande over zeer veel berggeschut beschikt werd, is ook de veldartillerie herhaalde malen in bergterrein opgetreden. Energie overwint alle moeilijkheden, de energie der aanvoer ders beslist over de beweegbaarheid der veldartillerie, getuige onze manoeuvres van 1888. Zie Napoleon zwaar geschut over den Sint Bernard meevoeren, zie Marmont zijne stukken onder de neuzen van de verdedigers van fort Bard voorbij voeren, zie den Keizer, die, eene toorts in de hand, de artillerie van het korps Lannes op den Landgrafenberg laat sjouwen, dan dringt zich de overtuiging op, dat de beweegbaarheid van het veldka non meer van de energie der aanvoerders dan van de kilo's ge wicht afhangt. V. Munitie-Uitrusting1. De Russisch-Japansche oorlog zal vermoedelijk ertoe leiden, dat allerwegen de munitie-uitrusting vermeerderd wordt. Bij ons veldleger is voor elk kanon van 7 c.M. L. A. een voor raad van 300 schoten per stuk aanwezig; eene rijkelijk voldoen- „Die Japaner verstanden es aber auch, mit grosser Energie ihre „Feldgeschütze in sckeinbar unzuganglicke Positionen zu brmgen. „Besonders bei der ersten Armee im Eönscbnilingebirge tauchten wie- „derholt Batterien an stellen auf, wo dies die Bussen für ganz un- „möglich gehalten batten." (v. Hoen). 1) Organisatie van de Russische snolvuurbergbattenj in Revue mil. des armées étr. 2e halfjaar 1904 p. 270, De Japansche bergartillerie in Curey: L'artillerie japonaise.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 60