552 vuldigt, het resultaat blijft altijd nul". Dat iets dergelijks hier het geval is geweest, blijkt wel uit de berekening van v. Rei- chenau, volgens welke van die 840 schoten per stuk op 30 en 31 Aug. er 86 noodig waren om één Japanner buiten gevecht te stellen. Geeft de artillerie een verstandig geleid feu par rafales et par intermittence af, vuurt zij alleen op die doelen, waarop zij rede lijke kans op uitwerking heeft, dan blijft het de vraag of zelfs snelvuurgeschut zooveel munitie noodig heeft als de Russische batterijen bij Liau-jang. Ook moet niet vergeten worden, dat door den slependen gang der operatiën beide partijen in de ge legenheid waren abnormaal groote voorraden munitie bij de hand gereed te leggen, waardoor de verzoeking tot verkwisting ont stond. Hoewel daarom aan de voorbeelden, die de Russisch-Japansche oorlog biedt, geene absolute waarde toegekend kan worden, geven zij wel aanleiding de tot nu toe algemeen aangenomen regels aan eene herziening te onderwerpen. Dat hierbij bij ons andere gezichtspunten zich doen gelden dan in Europa is natuurlijk. Het vraagstuk wordt in de allereerste plaats beheerscht dooi de zienswijze omtrent den vermoedelijken duur van toekomstige slagen en gevechten. Hoewel ik niet kan inzien, waarom in Europa de slag meerdere dagen zal duren, omdat dit verschijn sel elders werd geconstateerd, weid ik hierover als niet ter zake dienende niet uit. Immers, Mandchurije toont, dat zelfs daal de gevechten tusschen machten van betrekkelijk geringe sterkte wel in één dag afgespeeld kunnen worden en dus zal dit, gezien de sterkte van ons veldleger, ook bij ons het geval kunnen zijn. Een tweede verschil met Europeesche toestanden wordt ge vonden in de omstandigheid, dat zelfs als ons geheele veldleger maar over één bruikbaren communicatie-weg met het achter land beschikt, deze weg toch nimmer zoo verstopt zal zijn als in een Fransch-Duitschen oorlog, waarbij het plaatsen van twee korpsen op één weg dikwerf niet te vermijden zal zijn. Bij ons is dus aanvoer van achteren sneller mogelijk. Aan den anderen kant brengt onze geringe sterkte mede, dat eene behoefte op de eene plaats niet zoo dikwerf zal opgewogen kunnen worden door een overschot elders.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 62