555 kunnen verwezenlijken. Zet voor artillerie evenals voor infan terie gerust als regel voorop, dat zij offensief gebruikt moet wor den, dat zij den vijand dicht op het lijf moet zitten, dat zij om haar doel te bereiken het meest werkzame vuur des vijands niet mag schuwen. Maar vergeet niet, dat de oorlogspraktijk tot wijzigingen dwong en dwingen zal; die modificaties moe ten voorzien, de troep dien overeenkomstig geoefend en het geschut daarop ingericht zijn. Wie slecht voorbereid den weg der oorlogspractijk betreedt, moet een zwaren tol betalen en kan van de duur gekochte ervaring niet dadelijk gebruik ma ken bij gebrek aan een geschikt instrument en een geoefend personeel. In de praktijk blijft de uitwerking der artillerie ver en ver beneden de resultaten op het schietterrein bereikt, vooral zoo lang de schietoefeningen niet „krijgsmatig" zijn ingericht. Een beslissenden invloed op het gevecht heeft de artillerie dan ook niet; Liaujang en Moekden zijn daar om te bewijzen, dat met overmachtige artillerie alleen een slag nog niet gewonnen wordt daarvoor is de materiëele uitwerking op oorlogsdoelen te gering, hoe wij ook ernaar streven haar te verhoogen. Maar één voor deel kan men der artillerie nimmer ontzeggenhare groote mo- reele uitwerking! niet alleen op den vijand, maar vooral op de eigen infanterie. Dezen, zij het dan ook in hoofdzaak moreelen, steun kan zelfs de beste infanterie noode ontberen; des te minder naarmate de qualiteit van het voetvolk afneemt. Bekend is het, hoe in den loop van een veldtocht de infanterie in waarde achteruit gaathet meeste élan bezitten troepen, die „Voyez la batterie, qui tire devant vous (eette conversation se „tenait le 2 septembre, pendant l'attaque de la deuxième ligne de „defense de Liao-yang); elle vise les redoutes russes a 3500 mètres, et „elle n'est composée que de pièees de montagne. Je suis sur, k cette dis tance, de ne pas tuer grand monde, mais je ne doute pas du plaisir „qu'éprouvent nos fantassins, Jt deux kilometres en avant de nous, en „entendant nos abris sifHer pardessus leur tête." (Colonel Nagata). „Un principe certain, c'est que la quantité d'artillerie doit être „subordonnée a la qualité des troupes." (Napoléon).

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 65