559 niet gekoppeld behoeven te worden om voldoende beschutting te geven, wat bij mogelijk plotseling opbreken een voordeel is. Hoewel de prijs van het geheele uitrustingstuk daardoor iets gestegen is, zal dit den lande geen meerdere kosten veroorza ken, indien door het gebruik van den tentransel de evacuatie van slechts enkelen voorkomen wordt, hetgeen zeer zeker te verwachten is. De bijgevoegde platen maken m. i. eene nadere beschrijving overbodig. Tevens blijkt daaruit voor hoe velerlei doeleinden de tent te bezigen is, en wat verkregen kan worden door den man met nog geen 1/2 K.G. meer te belasten. Mocht dit nog een bezwaar geacht worden, dan kan aanbe volen worden het doek, dat èn in Nederland èn in Duitschland voor éénmanstenten wordt gebruikt. Wij waren in de gelegen heid een van dit doek vervaardigde éénmanstent te zien, die in 1900 in dienst gesteld, gedurende 6 jaren 80 dagen) in ge bruik was geweest bij de najaarsmanoeuvres in Nederland; het doek was nog volkomen gaaf. Bezigt men nu dat doek, dan bedraagt het totaal gewicht van den tentransel 1 K.G. dus een H.G. minder dan de veldzak. Opgemerkt zij echter, dat eene vermeerdering van 't gewicht in dezen, geen al te groote beteekenis mag worden toegekend, omdat o.a, door de marechaussée in Atjeh dikwijls boven het gewicht van den veldzak een stuk imitatieleer wordt medege voerd, wat slechts dood gewicht is, wat van den tentransel niet beweerd kan worden. Ten slotte zij ten opzichte van het nadeel sub c genoemd op gemerkt, dat de man voor den afmarsch slechts het volgende te verrichten heeft a. leg de tent uitgespreid op den grond b. plaats daarop de binnenzak met uitrusting c. wikkel de tent er om cl. plaats het geheel in het draagriemstelsel tusschen de lussen; e. gesp. het dwarsriempje vast. In de overtuiging een goed werk te verrichten, bevelen wij den gewijzigden tentransel-Doonnan nogmaals ter beproeving

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 69