563 Los van het garnizoen en het terrein in, ziedaar wat moet worden verlangd en verkregen van de batterijen. Dan zal de zoo dikwijls gehoorde klacht: „De veldartillerie is onbruikbaar, zoodra zij van de wegen afgaat" tot het verleden behooren en zullen de batterijen bij gevechtsoefeningen niet ergens, onder -dekking van wat infanterie, opgeborgen worden, omdat de partij commandanten er huiverig voor zijn de batterijen derwaarts te zenden, van waar zij den infanterie-aanval de hoog noodige on dersteuning zouden kunnen verleenen. Zouden de Japanners in Mandsjurije zooveel succes hebben ge had, als hun veldartillerie ook aan de wegen was blijven kleven?' Die kleine, gele Aziaten hebben klaarblijkelijk een beteren blik op de toekomst dan wijhoe zouden zij anders hun artillerie, die voor bijna 60 uit veldartillerie bestond, altijd daar hebben kunnen krijgen waar zij noodig was Daarom nogmaals: het terrein in! Laat de stukken omvallen, breekt disselhouwen en tuigdeelen; het zal u leeren, wat moet worden gedaan om ze te herstellen en bovendien zult ge leeren hoe gehandeld moet worden om de beschadigingen tot een mini mum te reduceeren. Wordt meer en langduriger in het terrein geoefend, dan zal tevens blijken, dat de batterijen onvoldoende voorzien zijn van verschillende gereedschappen en dat verschillende voorwerpen op eene andere wijze dan thans het geval is, moeten worden meegevoerd. Een enkel en zeer eenvoudig voorbeeld ter illus tratie: wanneer door de een of andere omstandigheid een of meer paarden eener bespanning gestort zijn en spoedig hulp noodig is om de dieren weer los en op de been te krijgen, kan geen enkel mes gevonden worden om de strengen door te snij den. Alleen in den bagage-wagen dat onhandige voertuig vindt men messen! In eiken voorwagen vindt men tal van gereedschappen, die zelden of nooit te pas komen gedurende den marsch, maar is er een mes noodig, dan moet de een of anderen kanonnier gezocht worden, die een mes heeft en zoo vriendelijk is het tijdelijk af te staan. In de eerste plaats zal het gebruik van touwwerken en hand spaken toenemenbovendien zal het groote nut van het bezi gen te velde van planken, wellicht ook van zwaardere hout-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 73