564 werken, blijken. Verder zal bij de stukken eenig reserve-tuig medegevoerd moeten worden, want niet alles is met bindriemp- jes te herstellen en bovendien zijn die in zeer beperkten voor raad aanwezig. Ook het pioniergereedschap eischt dringend wijziging'. Het aantal schoppen is te gering; daarin kan verbetering komen dooi de patjols door schoppen te vervangen. De Europeaan kan niet werken met een patjolwaarom dan die gereedschappen mede gevoerd Wellicht is er bij het nieuwe geschut, dat dan toch wel eens eindelijk zal komen, gelegenheid om meer dan één schop bij de voorwagens mede te voeren. In elk geval zouden nu reeds de patjols door schoppen kunnen worden vervangen. Ad tweeden eischOok ten opzichte hiervan valt nog veel te verbeteren. In de eerste plaats moet het tegenwoordige gebruik van veld artillerie tot in merg en nieren van iederen officier doorgedron gen zijn. IJverige studie van de tactiek moet gepaard gaan met practische toepassingen daarvan in het terrein. Iedere artillerie-stelling heeft hare eigenaardigheden, die op de juiste waarde, afhankelijk van het oogenblik, moeten onderzocht en onderkend worden. Een juist gebruik van de veldartillerie eischt evenwel een goed inzicht in het optreden van de veree- nigde wapens, zoodat bij de hier bedoelde oefeningen altijd eene tactische onderstelling ten grondslag moet liggen. Die onder stelling moet en kan zeer eenvoudig zijn; men trachte eene bepaalde phase van eene ontmoeting met den vijand na te bootsen. Dan weer kan het zijn eene batterij, die opdracht krijgt de voorhoede te steunen, dan weer het versterken van' reeds in gevecht zijnde batterijen, enz. Mocht te eeniger tijd ook onze artillerie hare schietoefeningen op afwisselende terreinen kunnen houden, in den geest van die der Fransche artillerie, dan zullen die oefeningen des te vrucht- dragender zijn. In afwachting daarvan kan al vast in den geest van die in Frankrijk gehandeld worden zonder tot het scherpe vuur over te gaan. De schijven, die te Babakan in gebruik zijn, kunnen in het garnizoen ook toepassing vinden om b.v. slechts korten

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 74