565 tijd zichtbare doelen voor te stellen, om een bewegend doel aan te geven, enz. Het bezigen van die schijven is bovendien zeer nuttig om de doel verkenners te oefenen; worden seinkardoezen bij het doel af gestoken, dan kunnen de waarnemers daarbij ook in opleiding worden genomen. Het groote nadeel aan de tegenwoordig gevolgde wijze van het voorstellen van doelen (buiten het schietterein) is, dat veel personeel aan de oefening wordt onttrokken. Enkele stukken, voorzien van de noodige schijven, en eenig personeel om die schijven te doen verdwijnen, als zulks wordt gewenscht, zullen even goed aan de doel-voorstelling beantwoorden als het gebrui ken van stukken met kanonniers. Marsch- en gevechtsoefeningen kunnen gecombineerd wor den beoefend. Na eenige dagen te hebben gemarcheerd, wordt ergens de voorgenomen gevechtsoefening gehouden. Voeren de tactische onderstellingen tot eene verplaatsing van de batterij uit de nabijheid van de plaats, waar gelegerd werd, dan worden natuurlijk vroegtijdig maatregelen genomen om elders in de ver pleging van rnensch en dier te voorzien. Ook kan, om den sectie commandanten meer zelfstandigheid bij te brengen, door de onder- afdeelingen langs verschillende wegen naar een zelfde punt wor den gemarcheerd en nagegaan worden of de reglementaire marsch- snelheid behouden werd of niet. Ad derden eisch: Worden de oefeningen gehouden, zooals hiervoor geschetst, dan zullen noodzakelijker wijze de omstandig heden, in het begin van dit opstel aangegeven, zich voordoen. Gebroken disselboomen, gescheurde en afgeknapte tuigdeelen, gebroken velgen en speeken, al die omstandigheden zullen gele genheid te over geven, om het personeel te leeren zich in abnor male omstandigheden te redden en te zorgen, dat de batterij toch marschvaardig blijft. Geen enkel bezwaar is er dagelijks uit te rukken met tijde lijk herstelde disselboomen. Gebroken strengen kunnen zonder nadeel door fouragestrikken worden vervangeneen doorge scheurde teugel kan met bindriepjes nog bruikbaar gemaakt worden. Al die omstandigheden zullen de vindingrijkheid van

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 75