566 het personeel scherpen en zoodoende zal meer waarborg worden verkregen, dat de batterij niet hulpeloos wordt als eens iets gebeurt, waarop te voren niet was gerekend. Maar niet alleen het onbruikbaar geraken van materieel moet er toe dwingen dergelijke oefeningen te houden. De omstan digheid, dat de artillerie verliezen lijdt door het vuur, dwingt van zelf de in stelling staande stukken door incomplete bedie ningen te doen bedienen en ook om te onderstellen, dat paarden buiten gevecht worden gesteld. Snel omspannen, tuigen op bergen, met verminderde bespanningen rijden, moeten herhaal delijk worden beoefend om zoowel stukrijders als kanonniers ver trouwd te maken met de gevolgen, verbonden aan het lijden van verliezen. De opleiding van het personeel der batterijen is, wat die van het kader betreft, eene voortzetting van het onderwijs, dat aan de kaderschool werd gegeven. Zonder in bijzonderheden op dat school-onderwijs in te gaan, komt het mij toch nuttig voor het een en ander daaromtrent in het midden te brengen. De kanonnier, die zich den korporaalsgraad wenscht te zien toegekend, moet, evenals de korporaal, die onderofficier wil wor den, tal van reglementen en voorschriften leeren. Van sommige reglementen moet hij een gedeelte woordelijk kunnen opzeggen, van andere, evenals van de voorschriften, moet hij eene zekere kennis hebben; ook moet hij zijne practische bedrevenheid in enkele exercitiën bewijzen. Die eischen moeten natuurlijk gebaseerd zijn op de diensten, die men resp. van den korporaal en van den sergeant, als zij bij de batterijen ingedeeld zijn, eischt. Iedereen, bekend met die diensten, zal bij ernstig nadenken, moeten erkennen, dat wij te veel theoretische kennis van het kader vergen, zeer ten nadeele van de practische geschiktheid. De korporaal b. v., behoort tot het personeel, aangewezen als stuksbediening, maar als gegra dueerde moet hij zoo noodig, den stukscommandant kunnen ver vangen. Rationeel is het derhalve, van hem te eischen, dat hij als behoorende tot de bediening van het stuk, voor alle functiën, behalve richter, als hij zich daartoe niet eigent, bruikbaar is en dat hij bovendien als stukscommandant kan optreden. Deze

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 76