568 zal zijn 0111 het vuur te beantwoorden; bij het inschieten zal niet bij uitzondering één stuk worden aangewezen om de grenzen te bepalen. In dergelijke gevallen moet den stukscom mandant het vuur kunnen worden toevertrouwd, en dus moet hij in de vuurleiding even goed geoefend worden als de batterij- officieren. Eischt de uitwerking van het artillerie-vuur, dat de van stel ling veranderende batterij zich in stukken oplost om de nieuwe stelling in te nemen, dan is het weer de stukscommandant, die zijn stuk naar de nieuwe opstelling moet brengen. Alles aan de officieren opdragen gaat niet; het kader moet zoo veelzijdig bruikbaar zijn, dat het in dergelijke gevallen zelfstandig kan optreden. Die geringe mate van ontwikkeling der zelfstandigheid is m.i. hoofdzakelijk te wijten aan de opleiding van de batterij in haar geheel. Evenals bij de infanterie en cavalerie de enkele man als de onderste strijd-eenheid wordt aangemerkt en als zoodanig zijne opleiding krijgt, zoo moet bij de batterij de bediening van het enkele stuk de noodige opleiding ontvangen. In den Boeren-oorlog is het herhaaldelijk gebleken, dat er in den krijg toestanden ontstaan kunnen, waarbij het gebruik van het enkele stuk voldoende kan zijn. Natuurlijk zouden de Boeren gaane geheele batterijen gebruikt hebben, wanneer zij de be schikking daarover hadden gehad, maar dit neemt niets van de waarde af van het feit, dat zij dikwijls met veel geluk van de nood een deugd wisten te maken door met enkele stukken met succes den strijd tegen de Engelsche batterijen op te nemen. Met het bovenstaande wil ik natuurlijk niet aangeven, dat de veldartillerie voortaan met afzonderlijke stukken den strijd moet voeren, maar de vraag, of er omstandigheden kunnen voor komen, waarbij enkele stukken zonder bezwaar, en zelfs toet voordeel, batterijen zullen kunnen vervangen, moet toestem mend worden beantwoord. De bereden artillerie zal goed en verstandig doen er op te rekenen, dat in een toekomstigen oorlog herhaaldelijk het optre den van een enkel stuk voldoende zal zijn om de gewenschte uitwerking te verkrijgen. Ook bij het in gebruik nemen van snelvuur-schild batterijen zal het snelvuur meermalen in toepas-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 78