- 569 sing komen, waarbij eene tot nu toe ongekende zelfstandigheid aan den stukscommandant toegekend zal moeten worden. Om aan dergelijke eischen te kunnen voldoen, zal de bereden artillerie bij al hare oefeningen ook. die in het schieten herhaaldelijk de enkele stukken als zelfstandige cnderdeelen moeten beschouwen. Een ander punt, dat hier wel ter sprake mag worden ge bracht, is het vereenigd optreden van batterijen. Wanneer gebeurt dat? Helaas! zoo goed als nooit. Hoe, in Godsnaam, zal het gaan als wij met een gelijk of beter bewapenden vijand dan wij, te doen krijgen! Een divisie-commandant waait, evenmin als iemand anders, de kennis aan. Noch in het garnizoen, noch op het schietterrein zien wij de batterijen onder eenhoofdige lei ding optreden. Wel zijn er, b. v. te Babakan, twee, diie leideis der oefeningen, maar die oefeningen bepalen zich tot het optieden van de stukken in batterijverband, meer niet. Dringend noodig acht ik het, dat het divisie-verband tot zijn recht komt. Zoowel bij oefeningen in het scherpe vuur als bij gevechtsoefeningen behooren de batterijen ook vereenigd op te treden. De gelegenheid daartoe bestaat immers! Te Batavia en Meester-Cornelis zijn vijf bataljonswaarom zien wij nooit meer dan één batterij bij dezelfde partij ingedeeld Wordt aangenomen, dat in werkelijkheid ook niet met grootere verbanden zal worden opgetreden? Wel, dan zou, vooral in deze benarde tijden, het dringend noodig zijn de betrekking van divisie- commandant af te schaffen! Aangezien daaraan evenwel niet gedacht wordt, is het ook meer dan noodig, dat de divisie-commandanten bij manoeuvies als zoodanig optreden en de leiding van de aan hen ondei geschikte batterijen op zich nemen. Eene dergelijke wijze van handelen zal het vertrouwen in de meerderen verhoogen en gelijkvormig optreden van de batterijen in de hand werken. De opwekte bedrijvigheid en de durf om te breken met sleui en ingeroeste, verouderde denkbeelden omtrent opleiding van den troep, die allerwege bij het hoofdwapen zijn waar te nemen, mogen der artillerie als voorbeelden dienen!

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 79