EEN NIEUW VOEDINGSSTELSEL VOOR DE TROEPEN IN ATJEH. Zooals enkele op Java verschijnende dagbladen reeds vermeld den, wordt een nieuw voedingsstelsel voor de in Atjeh gelegerde troepen overwogen, hetwelk eene navolging is van de verplegings- wijze, die door den Franschen generaal Galliéni in Tonkin en ge durende de pacificatie van Madagascar met succes werd toege past 1). Het ondervolgende zal ons dit stelsel nader doen kennen. Toen de generaal Galliéni in September 1896 als Gouverneur- Generaal van Madagascar optrad, werden de troepen op nagenoeg overeenkomstige wijze verpleegden gevoed als hier te lande; m.a.w. de verstrekking der vivres in natura vond zoo goed als uitsluitend plaats door tusschenkomst van de militaire Intendance. Daar de plaatselijke hulpbronnen door de reeds vrij langdurige oorlogshandelingen vrijwel waren opgedroogd, de landbouwende bevolking voor een deel was gevlucht of anders tot een geregelde bewerking van den grond niet was te bewegen, waren de markt prijzen van de verschillende voedingsartikelen tot een enorme hoogte opgevoerd, zoodat de Intendance hare voorraden voor namelijk van over zee moest aanvullen. Bovendien had zij met ontzettende moeilijkheden te kampen om de vivres van de dépots aan de kust naar de stapel-magazijnen in het binnenland op te voeren, en, afgezien van de groote financiëele offers, gelukte het haar slechts door een enorme krachts-inspanning om het binnen land voor gebrek te vrijwaren. De pacificatie van het eiland zou hierin slechts verbetering kunnen brengen, daar het dan mogelijk zou worden de troep mid dels de hulpbronnen van het bezette gebied te verplegen. Met de pacificeering van het district Emyrne, waarvan Anta nanarivo het centrum is, werd begonnen. 1) „La pacification de Madagascar (Oct. 1896-Mars 1899)" par F. Hellot.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 81