573 deze naar de overige magazijnen, werden bestreden uit een caisse de fonds d'avance beheerd door den officier chancelierdie voor het beheer van dit fonds, waarin tevens de in den cercle opgebrachte belastingen en ingehouden boeten werden gestort) verantwoording schuldig was aan de commissarissen vair èèn der drie op Madagascar gevestigde algemeene landskassen. Het totaal bedrag der in de caisse de fonds d'avance aanwezige gelden varieerde van 50.000 tot 200.000 francs, en werd zoo noodig dooi de betaalmeesters dier landskassen tot het eenmaal vastgestelde maximum aangevuld. Zoodra de pacificatie zoover was gevorderd, dat in de meeste streken de landbouwende bevolking weer rustig aan den arbeid was getogen, besloot de Generaal Galliéni tot de algeheele in voering van zijn voedings- en verplegings-stelsel, waarvan het exploiteeren van de plaatselijke hulpbronnen, een integreerend deel uitmaakte. Bij besluit van den 12en Mei 1898 werd dit stelsel, masse de ravitaillement genaamd, voor alle korpsen van het bezettings leger toepasselijk verklaard, met vermelding van de navolgende beweegredenen 1. De goede resultaten met het stelsel in de grens-provinciën van Tonkin verkregen. 2. Het feit, dat de troepen op hunne standplaatsen reeds een deel der benoodigde vivres kunnen aanschaffen en dat het hoe langer hoe meer mogelijk wordt de levering der levensmiddelen zonder tusschenkomst der Intendance te doen geschieden. 3. De omstandigheid, dat plaatselijke handel reeds in enkele, tot het dagelijksch ration behoorende, levensmiddelen kan voorzien. 4. De overweging, dat de onder 2 en 3 genoemde wijze van voorziening niet alleen het hare er toe zal bijdragen om de steeds wederkeerende, het budget zeer bezwarende transportkosten aan zienlijk te verminderen, doch ook ten goede zal komen aan de ontwikkeling der plaatselijke markten, en ten slotte zoowel land bouw als veeteelt zal bevorderen. 5. De mogelijkheid om den Staat in den vervolge te vrijwaren voor de schade, ontstaan door een minder goed beheer, en voor de niet uitblijvende verliezen gedurende het transport der vivres.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 83