580 weinig scrupuleus als hij is, niet zal weerhouden ze voor een behoorlijken prijs van de hand te zetten." De goed geapproviandeerde magazijnen der intendance, waaruit in geval van nood kanin sommige gevallen zelfs moet worden geput, zullen echter als een veiligheidsklep werken en waken tegen ongemotiveerde opdrijving der prijzen; zoodra deze zoo hoog worden opgevoerd, dat ze boven de magazijnsprijzen gaan, is plaatselijke aankoop uitgesloten. Hiervan kunnen de compag niescommandanten ook gebruik maken, zoodra de kwaliteit van de ter plaatse verkrijgbare vivres te wenschen overlaat." Een halfjaar na de invoering van het stelsel waren de resul taten de volgende. Op 1 Juli '98 werd de masse de ravitaillement in zes cercles ingevoerd en zeven maanden daarna maakte de Hoofd-Intendant bekend, dat op twee uitzonderingen na, de proef als uitstekend geslaagd kon worden beschouwd, alhoewel men in den beginne, zooals van zelf spreekt, tal van moeilijkheden had te overwinnen. Het niet slagen in twee der zes cercles kan niet worden toege schreven aan ondeugdelijkheid van het stelsel, maar „au manque d'habitude de ceux qui ont eu a le mettre en pratique. In den cercle Tsiafahy kon, bij een sterkte van 185 Europeanen en 40 Inlanders, in het 2e halfjaar van 1898 niet minder dan 8000 gulden in 's lands kas worden teruggestort, wat bij een to taal uitgave van f 50.000, zou wijzen op eene diiecte bezuini ging van 16 Indirect zijn de voordeelen nog veel grooter; uit het fonds com- mun toch, dat eveneens 8000.— ontving, werden tal van uit gaven bestreden, die vroeger ten laste van den lande kwamen (force majeure), terwijl eindelijk nog eenzelfde bediag in de menages werd gestort. Ik wensch natuurlijk geen oogenblik te twijfelen aan de be trouwbaarheid dezer offlciëele gegevens, al kan de berekening, op grond waarvan men tot de evengenoemde bezuiniging komt, mij niet geheel bevredigen. Men plaatste de twee stelsels als volgt tegenover elkaar(3e kwartaal 1898). 1. Aan de masse de ravitaillement is betaald aan vivresh

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 90