581 indemniteit, schadeloosstelling voor vervoer en indemniteit voor algemeene onkosten fr. 59.948. 2. Volgens het oude stelsel zou zijn betaald aan vivres in natura, transportkosten en algemeene kosten f 59.752. Teruggestort in 's lands kas voor genoemd tijdvak fr. 8611, ge vende alzoo een bezuiniging van fr. 8415. Nu zou ik in de eerste plaats willen vragen, wie betaalt de inkomsten van den beheerder der gérance d'annexe, alsmede die van het overig beheerend personeel? De magazijnen der mili taire administratie blijven bestaan, goed geapproviandeerd om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, en gaat het nu wel aan om dit alles bij eene vergelijking van kosten, totaal te ver- waarloozen en aan te nemen dat de betrekkelijke begrootings- post met de volle f 59.792 kan worden ontlast? Ik meendaai- aan te moeten twijfelen. Afgescheiden van bovengenoemde bedenkingen heeft het stelsel masse de ravitaillement in den cercle Tsiafahy inderdaad een schoon resultaat opgeleverd, een resultaat dat m. i. slechts kan zijn vei - kregen door de benoodigdheden zooveel mogelijk plaatselijk aan te koopen. Hierdoor toch kon men de enorme transportkosten (Tsiafahy ligt in het binnenland, naar schatting 120 K.M. van de kust) ontgaan en, door zich rechtstreeks met den producent in vei- binding te stellen, allicht billijke prijzen bedingen. Voor plaat selijken aankoop is evenwel, wil ze met vooideel worden toe gepast, een ontwikkelde landbouw, een goed vertegenwoordigde handel noodzakelijk, en dit zal dan ook een der eerste voor waarden zijn, om met succes tot eene invoering van dit stelsel te kunnen overgaan. Waar nu de nieuwe verplegingswijze op Madagascar alleszins bevredigende uitkomsten heeft opgeleverd, niettegenstaande het eiland, zelfs tot op dit oogenblik, verre van rijk aan hulpbronnen kan worden genoemd 1), daar kan het niet anders of dit welsla gen dient eensdeels geschreven te worden op rekening van den 1) Zie J. van Vollenlioven „Madagascar, organisation administrative, éconoraique et sociale" (Ind. Gids, April 1906), waaruit blijkt, dat van den geheelen liandelsomzet (40- 50 millioen) 2/3 voor rekening van den invoer—waarvan ongever 20 °/o aan levensmid- delen komt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 91