582 - eminenten Generaal Galliéni en van hen, die met de uitvoering van het stelsel waren belast, anderdeels op den aard der gepa cificeerde bevolking, die, zoodra eenmaal de rust was hersteld, inderdaad vredelievend is gebleken en weldra het hare er toe bijdroeg om aan de nooden der troep zooveel mogelijk tegemoet te komen. Hoe zou intusscheu het resultaat zijn geweest, indien men in plaats van den goedwilligen Hova, den Atjeher voor zich had gezien? Ginds een volk, dat, zoodra de kracht der wapenen was gevoeld, zich onderwierp niet alleen, maar het hare er toe bij droeg om het Fransche gezag te helpen grondvesten; hier daar entegen een ras, krachtig, dapper, listig en op alle middelen bedacht om den overheerscher afbreuk te doen. Citeeren we hier enkele gezegden uit de lezing van J. van Vollenhoven in het Indisch Genootschap (zie Noot vorige bladzijde) om het ver schil tusschen de omstandigheden op Atjeh en Madagascar duide lijk in het oog te doen springen. Het geldt hier het optreden van den generaal Galliéni als pacificator. „Alle beschikbare troepen werden vervolgens rond de hoofd plaats geconcentreerd en van het stelsel van mobiele colonnes, „door zijn voorgangers toegepast, afgezien. In plaats daarvan „werd geleidelijk tot duurzame bezetting van de naastbijzijnde „provincies overgegaan, waar eerst een militair bestuur werd „ingesteld. Zoodra op die wijze de kern van een geregeld bestuur „toas gevormdbleek dit in den regel voldoende om de bevolking tot rust te brengen." Ik waag me niet aan eene veronderstelling, welk lot het stelsel zal zijn beschoren, indien het in Atjeh mocht worden ingevoerd, ik constateer alleen het feit, dat er op Madagascar toestanden bestonden, geheel verschillend van die op Atjeh, welke er het hunne toe hebben bijgedragen om het Fransche stelsel te doen welslagen. Is bij ons tegenwoordig stelsel (levering na openbare aanbe steding) het aanhouden van voorraden opgedragen aan den aan nemer, bij toepassing der nieuwe verplegingswijze zal het gou vernement (masse de ravitaillement) zelf voor het aanhouden dier voorraden hebben te zorgen en de daaraan verbonden risico hebben te dragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 92