584 lenientponds-ponds-gewijze zou worden verdeeld onder de pa trouillerende mindere militairen. Door dezen maatregel zou dan worden tegemoet gekomen aan den nog altijd bestaanden halfslachtigen toestand, dat alleen een officier zich op excursie enz. boven zijne gewone inkomsten een zekere geldelijke toe lage ziet toegewezen. Daar de verpleging in Atjeh in den laatsten tijd niet anders dan goed kan worden genoemd, mag de verlichting van de taak der Intendance voor ons geen argument zijn voor de invoering- van het nieuwe stelsel. Dat in een land als Atjeh, het nieuwe stelsel de voeding aan genamer, meer afwisselend en overvloedig zou maken, daaraan meen ik te mogen twijfelen. Immers, bij het thans gevolgde stelsel, waar de aankoop der kleine vivres geheel is overgelaten aan den compagnies-commandant, heeft deze het in de hand om tegen eentonigheid te waken; is hem zulks niet mogelijk door gebrek aan plaatselijke hulpmiddelen, dan kan ik niet inzien, dat het nieuwe stelsel daarin verbetering zal brengen; de hoofd artikelen (rijst, vleesch, brood) toch, blijven dezelfde, de kleine vivres brengen de variatie. Het wil mij voorkomen, dat uit het oogpunt van vereenvou diging der administratie het stelsel verre van toegejuicht moet wordenhet verplaatst de verantwoording en de geldelijke aan sprakelijkheid juist in eene verkeerde richting; de militaire ad ministratie moge haar taak eenigszins verlicht zien, de troepen en de compagnies commandanten daarentegen zien de hunne aanmerkelijk verzwaard en dat nog wel nu men zoo graag zou aansturen op een toestand, waarin de compagnies-commandant zooveel mogelijk aanvoerder, zoo min mogelijk administrateur van de compagnie zal zijn. Het is voor een compagnies-com mandant niet doeniijk om zich in persoon met een eventuëelen plaatselijken aankoop te belastende practijk zal zijn, dat een ondergeschikte daarmee wordt belast; een strenge controle zal hierop moeten worden uitgeoefend; de Generaal Galliéni zeide het reeds, het stelsel zal dan alleen vruchten afwerpen „a con dition qu il soit efficacement controle." Was bij iedere compagnie, naast hare commandant, een ad ministratief persoon (een onderofficier-kwartiermeester bv.) ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 94