620 tegen, zoodat het betrekkelijke optimisme, dat tot nu toe zijne- berichten gekenmerkt had, plaats maakte voor eene meer pes simistische opvatting. Jn een bericht aan Warren, geschreven: te 5.50 n.m., gaf hij zijne indrukken op de volgende wijze weer. „Top of Spionkop. „5.50 p.m., 24-1-1900. „The situation is as follows: The original troops are- „still in position, have suffered severly, and many dead and; „wounded are still in the trenches. If I hold on the position: „all night is there any guarantee that our artillery can „silence the enemy's guns, otherwise to-day's experience will „be repeated, and the men will not stand another complete- „day's shelling. I have in hand Bethune's Mounted Infantry „and the Dorset Regiment intact to cover a withdrawal. If I „remain I will endeavour to utilise these units to carry food „and water up to the firing line. The situation is extremely „critical. If I charge and take the kopje in front the advance- „is several hundred yards in the face of the entrenched enemy „in strength, and my position as regards the quick-firing guns, „is much worse. Please give orders, and should you wish me ta „withdraw cover retirement from Connaught 's Hill. „J. Talbot Coke, Major-General." Hill vereenigde zich in hoofdzaak met den inhoud dezer mel ding, die nu schriftelijk door Kolonel Morris, berichtofficier van. Warren, naar dezen overgebracht werd. Kolonel Morris had Coke overal vergezeld en kon dus alle verdere gewenschte in lichtingen geven. Bovendien werd het bericht met lampsignalen, overgeseind. Coke was wel zeer onder den indruk van het waargenomene gekomen: hij begon al over terugtrekken te spreken; uit het gebruik, dat hij van zijne reserve, allicht 800—900 geweren sterk, wenschte te maken, blijkt duidelijk, dat hij elke gedachte aan het verkrijgen van eene beslissing had laten varen. Hiji achtte slechts twee uitwegen mogelijk: terugtrekken onder dek king van zijne reserve en van de twee compagnieën Connaught Rangers, in den aanvang genoemd, of het gevecht sleepende te- houden tot het invallen van de duisternis. Ka het vertrek van Morris ging Coke naar zijn seinpost op

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 100