621 het bovenste terras van den zuidwestelijken uitlooper terug, waar hij zijne reserve eene opnamestelling liet innemen. Te voren had hij Hill nog eens uitdrukkelijk met het bevel op den kop belast. Dit teruggaan van Coke kan moeilijk verontschuldigd worden. Een bevelhebber, wiens troepen in zeer moeilijke omstandigheden verkeeren Coke zelf had den toestand „extremely critical" genoemd mag de leiding met overlaten aan een zijner onder geschikte officieren, i. c. Hill, en zich daarna opstellen op eene plaats, waar hij niets van het gevechtsveld kan overzien. Zijn leven liep geen onmiddellijk gevaar, wanneer hij bleef, waar hij Hill ontmoet had; zijne tegenwoordigheid aldaar was van het meeste belang wegens het steeds dreigende gevaar van omvatting aan die zijde 1). Bovendien had hij het laatst van allen Warren verlaten en was hij dus het beste met diens bedoelingen be kend. In elk geval had hij niet mogen verzuimen zich door eigen aanschouwing op de hoogte te stellen van den toestand op het andere gedeelte van den top, nl. dat, waar Thorneycroft metterdaad het bevel voerde. Men had alzoo twee bevelhebbers, die feitelijk onafhankelijk van elkander, het bevel over de afdeelingen in hunne onmid dellijke nabijheid voerden. Daar Thorneycroft jonger in rang was dan het meerendeel der aanwezige hoofdofficieren, kon oneenig- heid betreffende de bevelvoering op het noordwestelijke gedeelte niet uitblijven. Een gedeelte van het bataljon der Scottish Bi- fles was in den loop van den namiddag op dit gedeelte ter ver sterking aangekomen; Thorneycroft wilde de bestemming van 1) Volgens I, blz. 279, zou Coke de verdrijving van de Boeren van de Tweelingkop pen door troepen van Lyttelton's brigade gezien hebben. Terecht is Amery van oordeel, dat Coke dan zijne reserve had behooren in te zetten om in verband met Lyttelton 's troe pen op de Tweelingkoppen den geheelen oostelijken uitlooper te nemen, waardoor de toe stand voor de Engelschen aanmerkelijk verbeterd zou zijn. Maar in het Engelsche leger huldigde men toen nog zonderlinge begrippen omtrent het gebruik van reservesin Infan try Drill 1869, blz. 134, heette het b.v.: „The third line should take up a good defensive position, etc."! Bovendien gevoelde Coke niet den minsten lust tot actief optreden, zocals wij reeds gezien hebben. Wel schijnen eenige officieren op den Engelschen rechtervleugel, en daar onder een van Hill's toegevoegde officieren, onderling overeengekomen te zijn om na het invallen van de duisternis den Aloë-heuvel te nemen. Met aanvoerders, die na de door gestane beproevingen zich zelve en hunne manschappen voor zulke aanvallende onderne mingen nog krachtig genoeg achtten, was veel, zeer veel uit te richten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 101