623 „I am to adopt. The enemy are now (6.30) firing heavily from „both flanks (rifle, shell, and Nordenfelt), while a heavy rifle- „fire is being kept up on the front. It is all I can do to hold „my own. If my casualties go on at the present rate I shall „barely hold out the night. „A large number of stretcher-bearers should be sent up, and „also all the water possible. „The situation is critical." Dat Thorneycroft's opvatting vrij wel de juiste was, kan niet worden betwijfeld. Groote verliezen, gepaard met lichamelijke en zedelijke uitputting hadden het oorspronkelijke detachement ongeschikt tot het weerstaan van een nieuwen, algemeenen aan val door de Boeren gemaakt x). Het was sedert 6 u. n.m. van den 23sten Januari onafgebroken onder de wapens; de manschap pen hadden sinds dien geen voedsel en geen water ontvangen Wel had men bij den afmarsch velen voorzien van blikken vleesch wegende 6 pond, maar, zooals dikwijls gebeurt, gedurende den moeilijken, nachtelijken tocht naar boven waren zij weggeworpen. Water ontbrak niet, doch het hevige vuur van de Boeren maakte het nagenoeg onmogelijk den manschappen in de vuurlinie water toe te voeren. Ook de ter versterking gezonden afdeelingen hadden ernstige, hoewel geen buitengewoon groote, verliezen ge - leden -). De talrijke gewonden en gesneuvelden verzwaarden de bewegingen en het'gebruik van de troepen in hooge mate. Bovendien werkte hunne aanwezigheid alles behalve opwekkend Echter waren II. Dorsetshire Regt. en Bethune's Bereden Infan." terie, te zamen 800 a 900 geweren, nog geheel fusch. Thorneycroft's stemming wordt nog begrijpelijker, wanneer men bedenkt, dat hij van den beginne aan en ook, nadat hij het eerste bericht van zijne benoeming tot bevelhebber ontvangen had, steeds zeer dicht bij zijne troepen op het noordwestelijke gedeelte van den top gebleven was en daarmede in alle opzichten meegeleefd had. Yan het zuidoostelijke gedeelte vernam hij 1) Oppenheim (VII) deelt bv. mede: r Thorneycroft's Mounted Infantry had lost more than half their number and more than three fourths of their officersand now the rest of T,the men were falling asleep from exhaustion where they lay behind the rooks and ma ny „were slain and wounded while they slept." 2) Zie bijlage 3.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 103