628 eens van 600 man uit de niet in gevecht zijnde troepen werden gevormd. Hij kreeg voor Thorneycroft het bevel mede den heu vel tot eiken prijs vast te houden; dit was het eerste bevel, dat Thorneycroft dien dag van Warren ontvangen zou. In het voorbijgaan zij gewezen op de omstandigheid, dat Warren eerst naar Thorneycroft's opvatting van den toestand laat vragen om bijna onmiddellijk daarop hem het bevel te zenden tot eiken prijs stand te houden. Het zou niets bijzonders geweest zijn, als hij Churchill had afgezonden met het bevel aan Thorneycroft om stand te houden, gevolgd door een verzoek om inlichtingen; nu krijgt men den indruk, dat Warren door het gehoorde eenigs- zins in de war is geraakt. Aan den commandant van de twee marine twaalfponders, die sedert 5.30 n.m. bij Wright's Farm op bevelen stond te wach ten, werd nu eindelijk de opdracht gezonden om met één stuk den Spionkop op te gaan. Echter ontving deze officier de op dracht eerst te 9 u. n.m., natuurlijk veel te laat. Misschien zou de genie met het graafwerk vóór het aanbreken van den vol genden dag gereed zijn, maar het was volstrekt onmogelijk dan reeds het geschut in stelling te hebben x). Ten slotte werden twee bataljons van den linkervleugel naar rechts verplaatst, klaarblijkelijk om meerdere krachten tot ver sterking van de troepen op den Spionkop bij de hand te hebben. Al dat technische gedoe was niet meer dan lapwerk; alleen een algemeene aanval op de stelling der Boeren met het aan breken van den volgenden dag en vervanging van de uitgeputte troepen op den Spionkop door versche afdeelingen zouden den toestand voor de Engelschen nog kunnen redden. Maar daarvan kwam natuurlijk niets in. Verder besloot Warren Coke bij zich te ontbieden om nadere en uitvoeriger inlichtingen te verkrijgen. Dat er wel een paar uren zouden verloopen, eer Coke bij hem zou zijn en zijne daar- 1) Volgens de berichten Tan den Luitenant Doomer konden de marinetwaalfponders zooder veel moeite naar boven gebracht worden, hetgeen door ons betwijfeld wordt. Van het gewone veldgeschut toch werd het tegendeel gemeld; wel is de marinetwaalfpocder lichter dan de vijftienponder der veldartillerie, doch zijne geïmproviseerde veldaffuit zal hem bjj laatstgenoemden in beweegbaarheid wel doen achter staan. Bovendien deelt War ren zelf mede, dat vergeefs beproefd werd mitrailleurs naar boven te brengen (V, blz. «52; I, blz 272, noot

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 108