629 op uitgegeven bevelen den Spionkop bereikt zouden hebben, dat in dit tijdsverloop de reeds als zeer bedenkelijk geschetste toe stand in eene ramp kon overslaan, kwam niet in hem op. Waar om ging hij zelf niet naar boven? Alleen op den Spionkop werd gestreden; overal elders bleven de Engelschen vrij wel werkeloos. Het zou dus rationeel geweest zijn, als Warren, van wien het denkbeeld van een aanval op den Spionkop uitgegaan was, eens met eigen oogen den toestand was gaan opnemen. Niet onder den indruk van het gevecht zelf, zou hij beter dan Coke en nog beter dan Thorneycroft, in staat geweest zijn. de juiste maatregelen te nemen. Maar Coke was, nadat hij zijn bericht van 5.50 n.m. geschre ven had, naar het seinstation op den zuidwestelijken uitlooper teruggekeerd. Niet meer onder den indrnk van hetgeen hijzelf ■op den kop zag gebeuren, in de onmiddellijke nabijheid van de reserve, begon hij den toestand minder ernstig in te zien, zoodat hij den Majoor Williams met een meer geruststellend bericht naar Warren zond; het denkbeeld van eene ontruiming had hij laten varen. Tusschen 9 u. en 9.30 n.m.ontving hij tot zijne groote ontstemming Warren's oproeping. Niet zonder reden wilde hij het volgende doen seinen: Night so dark and „country so rough, that the whole night would be taken up „in journey. Is it not possible to give orders whithout my pre sence?" Maar de olie was op, zoodat niet geseind kon worden- Coke begaf zich dus op weg, terwijl hij Kapitein Phillips ach terliet. XI. Be ontruiming van den Spionkop. Thorneycroft wachtte nog altijd te vergeefs op orders in ant woord op zijn bericht van 6.30 n.m. Trouwens, den geheelen 1) In zijn gevechtsbericht (III, blz. 73) zegt Coke deze oproeping te 9.30 n.m. ont vangen te hebben; in zijn verslag aaD de Koninklijke Commissie stelt hij dit echter op 9 u. n.m. (V, blz. 443), wel een voorbeeld, hoe moeilijk het is, om nauwkeurig het tijd stip te bepalen, waarop de eene of andore gebeurtenis heeft plaats gehad. 2) Volgens Coke's verslag aan de Koninklijke Commissie (V, blz. 443). Echter be weert Amery, dat Coke's verzoek om te blijven wel werd overgeseind, doch dat te 9.40 n m. nog geen antwoord was ontvangen, zoodat Coke toen meende te moeten gehoorza men. Spoedig daarna werd het bericht ontvangen, dat het voldoende was, als hij zich den volgenden ochtend vroeg bij Warren meldde! 't Was te laat, Coke was al op weg (I, blz. 287). Zou Amery het beter weten dan Coke zelf?

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 109