630 dag had hij niets van Warren gemerkt, behalve zijne aanwij zing tot wd. brigadecommandant. Hij bleef onkundig van de maatregelen tot verpleging van zijne manschappen, die door hetgeen zij uitgestaan hadden, geheel gedemoraliseerd waren. Door het invallen van de duisternis waren velen in de gelegen heid, om, niet opgemerkt door meerderen en kameraden, hunne plaats te verlaten en ergens anders een goed heenkomen te zoeken. Wel wist Thorneycroft, dat berggeschut zou worden opge voerd, maar daar kon hij niet veel van verwachten, want het was te voorzien, dat het verwachte geschut den volgenden dag als de Boeren hun omvattend geweer- en geschutvuur gingen hervatten, al heel spoedig tot zwijgen zou worden gebracht. De werkeloosheid van de hoofdmacht zal Thorneyci oft s stem ming niet verbeterd hebben, zoodat „an overpoweiing sense of „desertion, of betrayal, of mismanagement, of the useless waste "of life during the day and the certain destruction of the shat tered remnant of his force on the morrow, took possession tf him" i). De beide oudste hoofdofficieren, Cooke en Crofton Hill -was nergens te vinden werden geraadpleegd en beiden waren het met hem eens, dat ontruiming van den kop het beste was, wat men doen kon. „Better six battalions safely off the „hill than a mop up in the morning," was ook hun oordeel. Onmiddellijk daarop gaf Thorneycroft het bevel tot den terug tocht, waarbij de Scottish Rifles de achterhoede vormden. Zooveel mogelijk werden de gewonden medegevoerd; velen moesten echter achterblijven (8.15 n.m.). Ondertusschen was Hill er eindelijk toe overgegaan Cooke's stellingen te bezoeken. Tot zijne verbazing stootte hij, op zijn weg daarheen, op eene compagnie van het Middlesex-Regt., die den kop ging afdalen. Het was het hoofd der teiugtiekkende colonne. Hij liet halt houden en liggen en vond na eenigen tijd Thorneycroft. Eerst nu vernam Hill, wie eigenlijk de bevel hebber geweest was en nog was, zoodat hij in lhoineycroft s besluit om terug te trekken, berustte. Eerst tegen 11.30 n.m. ontving Thorneycroft het door Winston Churchill overgebrachte verzoek van Warren om dezen omtrent 1) I, blz. 289.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 110