631 den toestand in te lichten. Onder de bestaande omstandigheden zal het hem wel zeer zonderling getroffen hebben. Hetgeen Churchill hem mondeling mededeelde betreffende de door Warren getroffen maatregelen vermocht niet Thorneycroft van zijn eons genomen besluit af te brengen. Hij antwoordde als volgt: „11.30 p. m. „Regret to report that I have been obliged to abandon Spion- ,,kop, as the position became untenable. I have withdrawn the „troops in regular or.der, and will report as soon as possible." Eenigen tijd later ontmoette Thorneycroft Warren's pionier commandant met zijne werkers. Hij las den door dezen mede- gebrachten brief van Warren, zeide, dat het te laat was en zet te den terugtocht voort. Genietroepen, werkers en geschut maakten alzoo keert. Kapitein Phillips, door Coke bij zijn vertrek naar Warren bij den seinpost achtergelaten, had eenige oogenbiikken rust ge nomen; tegen 11.30 n.m. ontwaakte hij, toen al een groot ge deelte van de colonne voorbij was. Klaarblijkelijk heeft hij geen verbinding met de troepen onderhouden of kunnen onderhouden, zoodat vermoeidheid en de duisternis hem alleen op den kop had den kunnen achter doen blijven. Phillips liet halt houden en drong er bij den Majoor Twyford, van de Scottish Rifles, op aan, den top opnieuw te bezetten. Twyford antwoordde zulks gaarne te willen doen, als zijn mu nitie- en watervoorraad werd aangevuld. Inmiddels verscheen de bataljonscommandant, kolonel Cooke. Tegenover Phillips' bewering, dat de terugtocht geheel in strijd was met Coke's be doelingen, stelde Cooke Thorneycroft's last tot ontruiming van den Spionkop. Evenwel stemde hij erin toe met zijn bataljon te blijven in afwachting, dat Phillips den uitdrukkelijken last van Coke om stand te houden kon vertoonen. Bij de Scottish Rifles sloten zich aan II. Dorsetshire Regt. en Bethune's bereden in fanterie. Philips snelde naar den seinpost, maar de olie was nog steeds op en voorloopig kon hij er geen krijgen. Plij begon nu met eene schriftelijke nota te zenden aan de commandanten van II. Dorsetshire Regt., van II. Scottish Rifles en van de Imperial Light Infantry waarin hij er op wees, dat noch Warren, noch Coke machtiging tot den terugtocht verleend hadden, I M. T. 1907. 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 111