632 dat Coke eenigen tijd vóór 10 u. n.m. bij Warren geroepen wasi dat de troepen nog standhielden, toen Coke hen te 6 u. n.m. verliet, terwijl deze opperofficier gerapporteerd had, dat zij den tegenstand konden voortzetten 0, en dat iemand, zonder daartoe gerechtigd te zijn, het bevel tot den terugtocht gegeven hadwas de generaal ter plaatse, dan zou hij onmiddellijk de hoogte opnieuw doen bezetten 3j. Hier dringt zich de vraag opwaarom zond Phillips deze nota ook niet aan Thorneycroft Cooke zal hem toch wel medege deeld hebben, wie het initiatief tot den terugtocht genomen had. Thorneycroft was, ook als opvolger van Woodgate, aan Coke ondergeschikt, zoodat hij wel degelijk aandacht zou moeten schenken aan de woorden van iemand als Phillips, die nauw keurig met de bedoelingen van den commandant van de „right attack" bekend was. Te 2.20 v.m. (van den 25sten Januari) deelde een zeeofficier aan Phillips mede, dat een marinetwaalfponder aan den voet van den Spionkop stond en dat hij dien boven op den kop in stelling moest brengen 8). Toen hij verklaarde hiermede niet vóór het aanbreken van den dag gereed te kunnen zijn, werd hem gezegd te blijven, waar hij was en zich te dekken. Even later, te 2.30 v.m., had Phillips olie genoeg om te kun nen seinen, dat de troepen den Spionkop ontruimd hadden, maar de lagere deelen van de helling nog bezet hielden, zonder dat zij bevel tot den terugtocht ontvangen hadden. Hij voegde er bij, dat de marinekanonnen niet vóór het licht worden den top konden bereiken. Er kwamen echter geen antwoord, zoodat zelfs Phillips ten slotte den moed verloor. In den morgen van den 25sten Januari hadden alle troepen den zuidwestelijken uitlooper verlaten. Zij hadden veel oponthoud ondervonden van de voertuigen van den korpstrein, die tot aan den voet van den Spionkop waren opgereden. 1) Dit slaat zeker op de uitdrukking: „If I hold on the position al night etc." in Coke's bericht van 5.50 n.m. 2) III, biz. 75. 3) Coke verklaart in zijn gevechtsbericht (III, biz. 71) niets geweten te hebben van Warren's plan om marinegeschut naar den kcp te zenden. Dit zou dan wederom een verzuim van Warren geweest zjjn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 112