633 - Coke, dien wij tusschen 9 u. en 9.30 n.m. na eenige aarzeling den Spionkop hebben zien verlaten, kwam zich eerst te 2 u. v.m. bij Warren melden. Warren had nl. in den loop van den dag zijn hoofdkwartier verplaatst, omdat de aandacht van de Boeren op den Tabamyama er op gevallen scheen, maar natuurlijk zonder dat zijne onderbevelhebbers daarvan kennis gekregen hadden, zoodat de arme Coke, die toch al slecht ter been was, na zijne aankomst op Warren's oorspronkelijke standplaats nog een paar uren in den donkeren nacht te zoeken had, voordat hij zijn chef vond. Ongeveer op hetzelfde oogenblik ontving Warren Thorneycroft's melding van 6.30 n.m., die dus bijna 8 uren onderweg geweest was 1). Eenige minuten later kwam Thorneycroft zelf aan. Nog was alles voor de Engelschen niet verloren, want een sterk detachement ongeschokte troepen bevond zich hooger op den zuidwestelijken uitlooper. Maar Warren had niet de stand vastigheid en de vastberadenheid van een Botha of van een Phil lips; hij seinde Buller bij hem te komen en, in plaats van on. middellijk maatregelen te nemen om den eventueel nadringen- den vijand tegen te houden of met hem in voeling te blijven, vroeg hij geschut om de pontonbrug van af den zuidelijken oever van de Tugela te beschermen. Bit teekent, duidelijker dan iets anders, zijne opvatting van den toestand en de stemming, waar in hij zich toen bevond. Met het aanbreken van den dag verscheen de Opperbevel hebber. Ondertusschen was Warren een weinig van zijn eersten schrik bekomen: hij had zijne cavalerie opgedragen den Spion kop te verkennen, maar te laat, zoodat eene patrouille, die te 7 u. v.m. den kop tot zekere hoogte beklommen had, van de ziekendragers vernam, dat de Boeren er reeds aangekomen wa ren. Nog vóórdat Warren berichten van deze cavalerie ontvan gen had, was hij, bij de aankomst van Buller, tot een ander uiterste overgeslagenhij gaf als zijne meening te kennen, dat de Boeren terugtrokkenMaar hij had niet veel succes. De Opperbevelhebber nam de leiding der krijgsverrichtingen weer op zich en Warren kreeg zijne divisie terug. Buller had een 1) Volgens I, blz. 293. Volgens IV, blz. 70, zou Warren dit bericht nooit ontvangen hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 113