635 tal Engelschen geraakten daarbij in gevangenschap. Op den kop vonden de Boeren eenige honderden lijken van gesneuvelde Engelschen, ongerekend talrijke gewonden 1). Eene wapenschor sing gaf den Engelschen gelegenheid hunne gesneuvelden te begraven en hunne gewonden weg te voeren. XXIII. Beschouwingen over de ontruiming van den Spionkop. In zijn gevechtsbericht 2) geeft Thorneycroft de volgende re denen voor de door hem bevolen ontruiming van den Spionkop: 1. de overmacht van de Boerenartillerie, welke door de Ei gel- sche artillerie uit hare stellingen bij de legerplaats of van waar dan ook, maar niet bereikt kon worden; 2. hij was niet bekend met de maatregelen, die men genomen had om hem den volgenden dag geschut te zenden van groot-er vermogen dan het berggeschut, dat onvoldoende tegen de vèr dragende stukken en tegen de geweren der Boeien geacht werd 3. volstrekt gebrek aan water en levensmiddelen; 4. wegens het geringe aantal beschikbare gereedschappen en den rotsachtigen bodem was het zeer moeilijk zich op den top in te graven; 5. hij zag geen kans stand te houden onder het geschutvuur der Boeren, dat de Engelschen onmogelijk tot zwijgen konden brengen. Laat men het onder 3 genoemde voorloopig buiten beschou wing, dan is tegen de door Thorneycroft aangevoerde redenen slechts dit in in brengen, dat zij alleen overdag en niet 's nachts haar invloed konden doen gevoelen. Gedurende den nacht moest de uitwerking van het vuur der Boeren aanzienlijk minder dan overdag zijn; wij hebben reeds medegedeeld, dat bet bij het invallen van de duisternis langzamerhand verflauwde, om ten slotte geheel op te houden. Het was dus zeer goed mogelijk geweest den top tot het aanbreken van den volgen den dag bezet te houden; desnoods had men de meest uitge putte afdeelingen kunnen aflossen door de nog ongeschokte Dorsets en Bethune's Bereden Infanterie. Wij kunnen niet aannemen, dat Thornycroft demogelijkheid 1) Zie ook Bijlage 3. 2) III, blz. 71.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 115