645 tegen bij het militair onderwijs nog niet voldoende tot haar recht. Voorschrift velddienst. Die moet, evenals thans, door den leeraar in tactiek en ver der in hoofdzaak praclisch worden onderwezen. Practische velddienst- en gevechtsoefeningen. Bespreking der oefening op het terrein na afloop, als de mees ten vermoeid zijn en naar huis verlangen, is als regel niet gewenscht. Beter is het deze bespreking den volgenden dag in het gebouw te houden, als de hoofden er beter naar staan, waarbij dan tevens meer gelegenheid is er tactische lessen aan vast te knoopen. Yan veel nut zal het ook zijn de cadetten als toeschouwer onder leiding van een tactisch en practisch zeer goed onderlegd officier manoeuvres van grootere en kleinere troepenverbanden te doen bijwonen. Practische terreinkennis eD kaartlezen. Afstanden schatten. Terreinschetsen. Het juist kunnen beoordeelen der gevechtstoestanden, De juiste waardeering van bijzondere terreingesteldheden, De kennis van het gebruik der troepen in verband met het terrein, Het leeren schatten van afstanden, De ontwikkeling van het oriënteeringsvermogen, De ontwikkeling van het geheugen voor terreintoestanden, De kunst van goed kaartlezen, De ontwikkeling van het begrip voor verhouding van tijd en ruimte. Het zoo hoog mogelijk opvoeren der vlotheid van beweging in het terrein. De kunst van het vlug maken van duidelijke terreinschetsen. De kunst van doelen in het terrein opsporen, en De kunst van spoorzoeken vereischen eene voortdurende oefening in verschillende terreinen vooral gedurende den Indischen cursus. Eenmaal officier zijnde, mist men daartoe gewoonlijk tijd en gelegenheid. Alleen kan men zich er moeilijk in oefenen, terwijl

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 127