komen, is het wenschelijk deze twee vakken te scheiden. Laatst bedoeld vak dient belangrijk ingekrompen te worden. Wat heeft een infanterist er aan precies te weten, hoe buskruit wordt vervaardigd; het is m.i. voldoende, als hij de eigenschappenen samenstelling er van kent. Waarvoor is het noodig, dat hij de finesses der verschillende kanonnen, affuiten, en projectielen uit elkander weet te houdendat hij weet, of de zijwangen van een of andere affuit door 4 of door 6 vereenigingsplaten zijn verbondenhoeveel lippen er aan de ijzeren banden van eene munitiekistje zittenuit hoeveel houten speken, velgen en radbandbouten een of ander rad bestaathoe een of ander voorhistorisch geweer in elkander zitwaar ergens bij een soort kanon de vork voor den wisscher zit; uit welke bestanddeelen een gereedschapskistje bestaat en wat er al niet voor onnoo- dige details meer zijn, waarmede men ons arm geheugen vroe ger geplaagd heeft. Noodig voor den infanterist is eene grondige kennis der heden- daagsche geweertechniek en eene algemeene kennis der tegen woordig in gebruik zijnde geschutsoorten, voorzoover noodig is om de uitwerking en het gebruik daarvan te kunnen begrijpen. Maleisch. Aangezien het doel dezer lessen hoofdzakelijk middel moet zijn, o.a. om door de taal den sleutel te vinden tot het hart en gemoed van den mensch x), is het m.i. juist noodig, dat de offi cier zoo spoedig mogelijk de taal leert spreken en begrijpen. Het kazerne Maleisch kunnen ze misschien binnen enkele weken (m.i. maanden) onder de knie krijgen, maar al heel spoe dig is het behandelen van moeilijker onderwerpen voor den jongen officier, die vaak na een betrekkelijk kort verblijf in Indië eenigszins zelfstandig optreedt, noodig. Hoe spoedig komt hij niet voor registratie, wegenaanleg enz. in aanraking met inlandsche hoofden. Daarom dient het onderwijs er in hoofd, zaak op gericht te zijn dat de officier zoo spoedig mogelijk vloeiend zuiver Maleisch spreekt. Al is het verder m.i. niet wenschelijk de zoo in constructie en woordbegrip van de Europeesche talen verschillende Ooster- 64 i 1) Krijgswetenschap 1904 1905 bl. 123 133. I. M. T. 1907. 47

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 129