648 sche geheel volgens de Berlitzmethode te onderwijzen, zoo lijkt het mij toch wel toe, dat door de meer nieuwere methoden inzake taalonderwijs toe te passen, het zooeven vooropgestelde doel even goed en in niet veel meer tijd kan worden bereikt. In de eerste plaats deugt het officiëele programma voor het eindexamen niet, daar dit spraakkunst en vertalen vooropstelt. Verder komt het mij voor, dat men het Maleisch nog te veel wil leeren spreken door het behandelen van samenspraken. Daarin zit juist de fout. De leerlingen moeten er zoo spoedig mogelijk aan gewennen zooveel mogelijk in de les de taal te hooren spreken en zelf te spreken, tot dat ten slotte in het laatste jaar, (wanneer zij ook reeds een jaar in Indië zijn) zoo goed als geen Nederlandsch meer in de les wordt gespro ken. Vertaaloefeningen moeten als regel niet worden gehou den. Tot de grammatica en het letterschrift mag eerst worden overgegaan, wanneer de leerlingen zich eenigszins in de taal kunnen uitdrukken; tot het ontcijferen van brieven en hand schriften eerst, wanneer zij redelijk goed Maleisch spreken. Een machtig middel tot het leeren spreken van eene taal is verder het uit het hoofd leeren van vooraf goed begrepen stukken poëzie en proza (tevens eene uitstekende oefening tot het versterken van het geheugen.) Bij hef transcribeeren b.v. oefe- ne men zich de zinnen uit het Maleisch in het geheugen over te brengen en uit het hoofd in eigen letterschrift neer te schrijven. Grammaticale beschouwingen en spitsvondigheden, waarover de mannen van het vak het toch nimmer met elkander eens zijn, zijn van weinig nut. Aan het kunnen ontcijferen van handschriften en brieven daarentegen dient veel waarde te worden gehecht. Javaansch. Waar een zoo groot gedeelte van het leger uit Javanen be staat en deze geen behoorlijk Maleisch begrijpen, is het drin gend noodig, dat ieder officier Javaansch spreekt. Niet ieder heeft als jong officier voldoende gelegenheid deze taal te be- studeeren. Bovendien moeten vele officieren zich op de studie van andere inlandsche talen toeleggen, waarom ze Javaansch reeds op de Academie moeten leeren. Het onderwijs in die taal, zoowel als in het Maleisch moet zoodanig zijn, dat de gra-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 130