649 tificatiën voor die beide talen op den duur kunnen worden afgeschaft. Wanneer deze talen o.a. gedurende twee jaren in Indië worden onderwezen, kan dit geen onmogelijke eisch wor den genoemd. Niettegenstaande men het Javaansch moeilijker leert spreken dan het Maleisch, zijn in het hierna volgende overzicht dei- lesuren, voor laatstgenoemde taal meer uren uitgetrokken en wel om de volgende redenen. In de eerste plaats heeft het Javaansch niet zooveel invloed op de overige inlandsche talen uitgeoefend als het Maleisch, hoewel de kennis ervan de studie van sommige andere talen, zooals b.v.b. het Boegineesch zeer vergemakkelijkt. Verder zal het kunnen voeren van correspon dentie in het Javaansch voor den officier zelden noodig zijn. Wat overigens hierboven omtrent de studie van het Maleisch is gezegd, geldt ook grootendeels voor het Javaansch. Oost-Indische Strategie en Krijgsgeschiedenis. De Oost-Indische strategie moet zeer beknopt worden behan deld; van de Oost-Indische krijgsgeschiedenis behandele men alleen de handelingen der onderaanvoerders, maar de daaruit te trekken lessen, voorzoover die voor de tegenwoordige omstan digheden nog van belang zijn, grondig. Verder leere men de cadetten in het algemeen de loop der expedities. De voorbe reiding van expedities en de critiek op de handelingen der expeditiecommandanten kunnen ze later aan de Krijgsschool bestudeeren of tegen den tijd, dat ze zelf voor expeditiecomman dant in aanmerking beginnen te komen. M. i. kweekt die criti- sche studie van de leiding in hooge mate waanwijsheid en pedan te] ie aan bij de jongelui, die nog niet in voldoende mate de moeilijkheden van leiding en aanvoering kunnen begrijpen. Oost-Indische Land- en Volkenkunde. Aan dit vak worden thans te weinig uren besteed. Oost-Indische militaire aardrijkskunde. Dit vak wordt m. i. thans te uitgebreid behandeld. De ver dediging van Nederlandsch-Jndiëmilitaire toestanden in omlig gende rijken; beschouwingen over militaire kolonisatie; Neder lands koloniale, politieke positie in Zuid-Oost Azië, ziet dat zijn alle heel interessante onderwerpen en het is ook aan te be velen, als een officier er in zijn vrijen tijd eenigszins belang in

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 131