650 stelt, maar hoe nuttig de kennis ervan ook voor Wapenchefs, afdeelings- en gewestelijk militaire commandanten en stafoffi cieren moge wezen, voor den subalternen officier is ze niet be paald noodig en de tijd, daaraan besteed, komt weer ten koste van hetgeen wel moet worden geleerd. Het is hier de plaats om eens te wijzen op de wenschelijkheid van eenen handigen, bruikbaren schoolatlas van Nederlandsch-Indio. Reglementen en dienstvoorschriften. Hiervoor kunnen minder uren worden uitgetrokken dan er thans voor beschikbaar zijn gesteld, daar ze, waar mogelijk practisch moeten worden onderwezen en de kennis ervan ook practisch moet blijken. Verder moeten de exercitiereglementen hoofdzakelijk bij de Tactiek worden behandeld. Teneinde regle menten en algemeene orders steeds te kunnen bijhouden, moeten de cadetten ze met de wijzigingen geregeld ontvangen. Exerceeren. De hieraan te besteden uren kunnen zeer veel verminderd worden en daardoor minder geestdoodend en onvruchtbaar zijn. In de eerste plaats is het nut van stram exerceeren zeer veel verminderd. (JDat wil echter nog niet zeggen, dat bij eenige oefening, hoe weinig beteekenend ook, slordigheid in eenig detail mag worden geduld). Men moet de reeds afgeëxerceerde ca detten alleen dan als mannetje in het gelid indeelen, wanneer de te houden oefening voor hen zelf wenschelijk is, d.w.z. dat ze dus niet meer als oefenmateriaal voor de sectiecommandanten en guides mogen worden gebezigd. Zijn de jongeren ook reeds voldoende als guide geoefend, dan deele men hiertoe ook zooveel mogelijk kader van de Koloniale Reserve in. In ieder geval dienen de niet strikt bij de exercitiën noodige cadetten op an dere, betere wijze te worden geoefend. Ook het africhten van recruten dient zooveel mogelijk buiten het exercitieterrein te geschieden. Aan de Soldatenschool mag niet meer tijd besteed worden dan noodig is om de velddienst en schietoefeningen met vrucht te kunnen doorloopen. Aan het onderricht in de behandeling van het geweer als vuurwapen en aan de vuren moet echter veel zorg worden besteed. Oefeningen in een exercitieloods zijn uit den booze. Kan eene

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 132