651 practische oefening wegens ongunstig weer niet doorgaan, dan dient de vrijkomende tijd op andere wijze benut te worden, (b.v. voor oefening in het houden van theorie met de soldaten, behan deling van buiten het tableau vallende onderwerpen, zooals pae- dagogie en militaire moraal of voor vrije studie). Militaire marschen, zonder dat daar eenige oefening aan is verbonden, mogen niet worden gehouden. Pionieren en versterkingskunst. Pionieren en veldversterkingskunst moeten in hoofdzaak prac- tisch en dus in Indië worden onderwezen. De duurzame ver sterkingskunst behandele men zeer beknopt; de kennis van de geschiedenis der versterkingskunst en van de verschillende ves tingstelsels zijn voor een luitenant der infanterie van het In dische leger overbodig. Versterkingen tegen een inlandschen vijand passen niet meer bij den tegenwoordigen geest van ons leger. Daarentegen behoort het gebruik van spring- en ontstekings middelen geleerd te worden, waartoe materieel voor schijnladingen aanwezig moet zijn. Militaire Administratie. Hierbij behandele men ook de voornaamste algemeene orders van administratieven aard, zoomede die, waarmede compag nies- en detachementscommandanten als regel te maken hebben. Naarmate een compagniescommandant beter op de hoogte van de administratie is zal hij minder tijd daaraan behoeven te be steden, terwijl administratieve fouten vermeerdering van schrijf werk medebrengen. Gymnastiek en Schermen. Het is wenschelijk onder de voorwaarden voor de toelating tot de Academie van de onderofficieren, afkomstig van de cur sussen eischen van bekwaamheid in schieten, afstanden schatten, gymnastiek en schermen op te nemen. Gymnastiek zou zelfs nuttig zijn als examenvak voor alle can- didaten. Het behoeft echter niet mede te rekenen voor de be paling van de rangnummers. De onderofficieren zouden dan meer practische bekwaamheid voor hebben, de hoogere burgerscholieren (door hun eindexamen) meer algemeene ontwikkeling. De gymnastiek- en schermlessen dienen onderwezen te worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 133