653 Daar het herhaaldelijk voorkomt, dat een luitenant commandant is van eene patrouille, waarbij geen dokter is ingedeeld of zieken moet behandelen op plaatsen waar geen dokter is, moet bij de gezondheidsleer ook het gebruik van geneesmiddelen worden geleerd. Bij dit vak moeten dus de volgende reglementen worden behandeld Gebruiksaanwijzing van geneesmiddelen, Geneeskundige handleiding ten gebruike bij de kaderscholen, en Hygiënische en andere wenken voor den soldaat. Aanbeveling verdient het, dat het onderwijs door een Indisch officier van gezondheid wordt gegeven. Het is wenschelijk, dat ook de Javaansche en Maleische benamingen der voornaamste ziekten, lichaamsdeelen en geneesmiddelen worden geleerd. Verder moet dit vak tevens de theoretische aanvulling der gymnastiek zijn. Verbandleer. Voor hen, die reeds eenig aanschouwelijk onderricht in ver bandleer hebben genoten, is het wenschelijk, dat ze het geleerde van tijd tot tijd bij velddienstoefeningen in toepassing brengen onder toezicht en leiding van geneeskundig personeel. Paardrijden. Dit is eene uitstekende lichaamsbeweging; daarom moeten ook de infanteriecadetten er veel meer aan doen. Bovendien kunnen door veelvuldig gebruik van paarden (tenminste in de oudste jaren) en van rijwielen sommige oefeningen in het terrein en de heen en terugmarschen daarvoor aanmerkelijk worden bekort. Zwemmen. 3) Dit moet zoodanig worden onderwezen, dat ten slotte de leer ling in staat is geheel gekleed eene snelstroomende rivier van eenige breedte over te zwemmen. 1) Daar voor den Indischen cursus hiervoor inlandsche paarden kunnen worden ge bezigd, zullen de kosten hiervan niet bijzonder groot zijn. £r moet naar gestreefd worden, dat ieder cadet in het bezit van een rijwiel is. M.i. zou dit bij de goedkoope opleiding aan de Academie wel kunnen worden geëischt. 2) In mijn tijd (elf jaar geleden) was dit zelfs aan de cadelten verboden; ik vrees, dat we nu nog niet veel verder zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 135