655 eenstemming? Neen. In de eerste plaats worden de leeraren niet voldoende gesalarieerd. (Een kapitein heeft 3000, een lui tenant f 2000 traktement 's jaars). Daarbij komt de omstan digheid, dat bij hooge uitzondering de meest geschikte voor het leeraarsambt uit Indië wordt ontboden. Teneinde overtochts- kosten uit te sparen beperkt men zich in de keuze als regel tot die officieren, die om een of andere reden (verlof of beëindigde detacheering aan de Krijgsschool) in Nederland aanwezig zijn, waarvan velen nog niet eens genegen zijn als leeraar op te tre den. Het gevolg is, dat bij herhaling officieren met weinig Indische ervaring, soms zelfs zonder eenige ervaring te velde, en met een niet volkomen gezond lichaam tot leeraar worden be noemd. Op particuliere belangen werd ook vaak meer gelet dan op 's Lands belang. Ook wordt, naar ik hoor, iemand in den regel, tenminste voorzoover den Hoofdcursus betreft, niet uitgenoodigd om les te geven in bepaald omschreven vakken, maar in militaire vakken. Aan kennis van en belangstelling voor een bepaald vak schijnt dus zeer weinig waarde te worden gehecht. Verder lijkt het me, dat de verschillende vakken aan den Hoofd cursus logischer onder de leeraren waren te verdeelen. Uit het officiersboekje van 1907 kan men zien, dat daar de vakken als volgt over de beide aldaar werkzame Indische infanterieofficieren verdeeld zijn Dit ziende moet men er wel aan twijfelen, of voorzoover deze inrichting betreft er bij de betrokken autoriteiten wel een ernstig streven naar goed onderwijs bestaat. de een geeft les in: tactiek dienst- topogra- practi- mili- wapen- (die en exer- phisch sche tair leer nooit citie- teekenen veld- straf te vel- regie- dienst recht de is menten ge- en roor- weest) schriften de ander id. id. id. pionie- recht- dienst- ren en lijnig corres- verster- teeke- ponden- kingskunst nen. tie x). 1) In dit vak geeft ook een luitenant kwartiermeester van het Indische leger les.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 137