656 Wil men werkelijk goede leeraars hebben, dan zal het volgende in acht moeten worden genomen. 1. Men kieze de meest geschikten voor elk belangrijk vak (waaronder ook behooren schieten, gymnastiek en schermen) uit onder alle officieren van de betrokken rangen bij het Neder- landsch-Indische leger en niet slechts onder hen, die toevallig in Nederland aanwezig zijn. Voor leeraar in de tactiek en aanverwante vakken kieze men bij voorkeur een officier van den Generalen Staf of afkomstig van de Hoogere Krijgsschool. 2. Aan de leeraars wordt eene ruime toelage toegekend, opdat de meest geschikten ook de betrekking zullen ambi- eeren. 3. Men streve er naar de vakken zoodanig onder de leeraars te verdeelen, dat elk het minst mogelijk aantal groot vakken te doceeren heeft. 4. J)e leeraars worden geruimen tijd van te voren benoemd en eenige maanden, voordat ze beginnen les te geven, aan de inrichting gedetacheerd, teneinde zich goed voor hunne taak te kunnen voorbereiden. 5. Verwisseling van leeraarpersoneel moet zooveel mogelijk worden voorkomen. Waar mogelijk late men ook luitenants als kapitein in de betrekking continueerenzij, die als kapitein leeraar zijn geworden, zouden in sommige gevallen zelfs als majoor kunnen continueeren. Daarom lijkt het mij gewenscht de hoofden van onderwijs af te schaffen. Officieren, die als leeraar bijzonder goed voldoen en hiertoe genegen zijn, trachte men voor het onderwijs te behouden of te winnen als burgerleeraar met gunstige vooruitzichten. Het voorschrift, dat militaire vakken slechts door actief dienende officieren mogen worden onderwezen, is m.i. te imperatief. Waarom kan een gepensionneerd officier, militaire vakken doceerende, daar niet evenveel belangstelling voor blijven gevoelen als een technisch hoogleeraar, die geen ingenieur meer is voor bouwkunnige vakken of professor Kern en Snouck Hurgronje voor Indische vakken Practisch onder richt zal echter wel moeilijk anders dan door actief dienende officieren kunnen worden gegeven. De leeraars moeten er verder steeds aan denken, dat een leer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 138