657 ling slechts dan het meeste nut der lessen kan trekken, wanneer de belangstelling voor het vak bij hem is opgewekt. VII. Inrichting der gebouwen. Teneinde de leeraren in staat te stellen de verschillende voor werpen in de z.g.n. modelzalen aanwezig, gemakkelijk gedurende de lesuren te kunnen halen, dienen deze vertrekken met de leer zalen voor de vakken, die daarvoor in aanmerking komen (land en volkenkunde, artillerie, versterkingskunst en pionieren b.v.) inéén te loopen, terwijl zij voor gemakkelijker bewaking zoo veel mogelijk naast elkander moeten liggen. Met eenigen goeden wil en eene practische bouwwijze zouden vei dei de Nederlandsche en de IndischeAcademie de modelzalen en de bibliotheek gemeen kunnen hebben, misschien zelfs ook de leerzalen. Men dient dan op eenzelfde terrein een pavilloen voor huisvesting der Nederlandsche en een voor de Indische cadetten te vestigen, een of meer pavilloens voor leerzalen, bibliotheek en modelzalen, een pavilloen voor ziekeninrichting en dokterswoning, de noodige woningen voor het personeel en verder stallen, rij' wielloodsen, zoo mogelijk een zwembassin enz. Het aantal mane'- ges, gymnastiek-en schermzalen moet voldoende zijn om de daar te geven practische oefeningen in verband met de theoretische lessen op de meest gewenschte uren te kunnen houden en bovedien voldoende gelegenheid over te houden voor vrijwillige oefeningen. De tegenwoordige K. M. A. zou dan geheel moeten worden verbouwd. Het terrein blijft waarschijnlijk groot genoeg want een zoo groot exercitieterrein en een exercitieloods zijn niet noodig. "Wenscht men echter uit historische overwegingen en uit eerbied voor de Koninklijke schenking het oude kasteel niet te sloopen, dan dient op eene andere plaats eene nieuwe inrichting te verrijzen. In de verschillende zalen moeten met oordeel veel kaarten, teekeningen, platen (vooral Indische foto grafieën), tabellen, en grafische voorstellingen worden opgehan gen, alles op hoofdhoogte en voorzien van duidelijke bijschrij vingen. Wat verouderd is, moet worden weggenomen. Van al deze voorwerpen dient een catalogus te worden aangelegd en vooitduiend bijgehouden, zoodat de leeraar, waar noodig, naar het catalogusnummer kan verwijzen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 139