658 - Wat nu volgt zal waarschijnlijk door velen met een wantrou wende glimlach en een medelijdend schouderophalen worden gelezen. Het betreft namelijk het op een in het oog vallende plaats ophangen of doen schilderen van tot karakterontwikke ling dienende spreuken (geen godsdienstige) en tactische waar heden en waarschwingen. x) Daar moge men nu om lachen, maar er schuilt eene groote kracht in telkens weder op dezelfde zaak gevestigde aandacht. Men denke slechts aan de werking der reclame. De zin van het gelezene werkt zich geleidelijk vast in de gedachte en stemt tot nadenken. In een langdurig overdacht begrip schuilt een begin van uitvoering en moge de zin van de spreuk al tijdelijk uit de gedachten zijn, in gewich tige momenten zal ze zich met geweld naar voren dringen en iemands daden beheerschen. VIII. Slot. Het is moeilijk te zeggen of de rente van het kapitaal, be- noodigd voor de totale vermeerdering in eens grooter zal zijn dan de te verwachten gemiddelde jaarlijksche vermindering van uitgaven. Maar zelfs al mocht dit het geval zijn, dan nog mag men zich hierdoor niet laten afschrikken. Zuinigheid is maar al te vaak eene dure liefhebberij. Men bedenke steeds dat verbetering van het officierskorps verbetering van het leger tengevolge geeft. Hoe beter het leger is, hoe vlugger expedi ties en excursies beëindigd zullen zijn, hoe minder zij herhaald behoeven te worden en hoe minder gesneuvelden, gewonden en zieken ons ten laste zullen komen, ergo bezuiniging op 1). B.v.b. Kriegführen heiszt angreifen. Vuur zonder uitwerking verheft 's vijands moreel. Het wezen van het gevecht verzet zich tegen eiken dooden vorm. De krijgsmansstand is een stand van ontbering en zelfverloochening. Where there is a will there is a way. Leer ons den tijd gebruiken, die nimmer wederkeert. Erst wage, dann wage. Frisch gewagt, ist halb gewonnen. Kennis is macht. Ken U zelve. Kust roest. Jong geleerd oud gedaan. Kalmte verkwikt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 140