EEAHEIDS-PROJECTIEL VOOR ARTILLERIE TE TELDE. Voor een klein leger, dat in vredestijd, door klimaatsinvloe den als anderszins, slechts een betrekkelijk geringe hoeveelheid munitie, geheel of gedeeltelijk geconfectionneerd, kan opleggen en in oorlogstijd aangewezen is op beperkte hulpmiddelen voor aanmaak van munitie ter aanvulling, is het om in de behoefte te kunnen voorzien van overwegend belang, dat gestreefd wordt naar beperking van geschut- en munitiesoorten en zoo veel mogelijk naar eenvormigheid der laatste voor gelijke kalibers. Hier te lande zijn, behalve de huls en de lading, welke bij de patronen voor de 7,5 c.M. L/40 anders is, de projectielen en patronen voor 7,5 c.M. L/40, L/35, L/30, L/25, No. 1 en L/25, No. 2 hetzelfde. Alleen heeft men bij ieder dier vuurmonden vijf soorten projectielen, Granaatkartets, Gewone granaat, Stalen granaat, Pantserkogel en Kartets, dus ook vijf soorten patronen. De Houwitser 12 c.M. A. en de Mortieren 12 c.M. A. hebben dezelfde projectielen, G.K., G. en K. Ons leger beschikt, zooals achterstaand overzicht doet zien, over zestien verschillende vuurmonden, waarbij 42 verschillende soorten projectielen of patronen. Wel is aan sommige dier vuur- Met 1 BIJLAGE. „Les désavantages de l'augmentation de poids mort, qui cependant est relati- vement peu considerable, et la construc tion plus compliqués sont évidents. La reflexion, le calcul et l'expérience, doivent en fin de compte permettre de decider si les avantages prévalent assez les dés avantages pourqu'il soit nécessaire d'adop- ter le nouveau projectile." Projectile unique.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 142