663 en kromme banen zich hiervoor aanbevelen, kan dit resultaat ook verkregen worden door uit het springpunt van het projectiel in de gestrekte baan, onder steile banen projectieldeelen te doen neerslaan). Thans is in bijna alle staten de artillerie te velde uitgerust met Granaatkartetsen met tijdschokbuis (G. K. T. en G. K. S.) en Brisant Granaten met of zonder tijdschokbuis (B. G. T. en B. G. S.). Vóór den Russisch-Japanschen oorlog achtte men de G. K. met tijdschokbuis voldoende als eenig projectiel voor de munitie- uitrusting der veldbatterijen x). Aan de G. werd nog slechts waarde toegekend tot het bestrijden van doode weermiddelen. De oorlog deed echter de behoefte aan een B. G. gevoelen en op het oorlogsterrein, in verband met de bijzondere omstan digheden daar, meer nog aan een G. Nemen wij nu als punt van uitgang voor ons betoog ten gunste van een eenheidsprojectiel, de projectielen van het Neder- landsche veldkanon, zooals die beschreven worden in „Het schot uit het Veldkanon van 7 c.M. door J. C. Logger 2), dan zien wij, dat projectielen bij het Nederlandsche veldkanon zijn de brisantgranaat (B. G.) en de granaatkartets (G. K.). Beide projectielen wegen 6 K. G., hebben metaalcentreering en nabij den bodem een koperen geleiband, welke in een groef geperst wordt. Om verschuiven van den band te voorkomen zijn in het midden der groef een achttal verhoogingen aange bracht. De Granaat is een stalen projectiel, waarvan de wand uit één stuk bestaat en voorzien van een brisante springlading (gegoten pikrinezuur) geplaatst in een kartonnen huls, welke omsloten wordt door een blikken koker. Deze koker rust op een inzinking in den bodem en in een vernauwing onder het buisgat. 1) De Russen beschikten iu den aanvang van den oorlog in hunne batterijen alleen over G. K. 2) Orgaan Ver. ter beoefening yan de krijgswetenschap, 1906/07, I. 1. M. T. 1907. 48

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 147