665 In Nederland wordt daarom toegestaan, dat bij de keuring 1/3 van het aantal der dan te verschieten bussen scheuren of breken mag. Bij het tempeeren van de tijdbuis, wordt alleen de onderste sasring versteld, waardoor automatisch tempeeien mogelijk is. Dit voordeel is echter verkregen ten koste van een duidelijke verdeeling, omdat de deelstreepen dicht bij elkandei liggen en hierdoor eene vergissing bij het tempeeren gemakkelijk kan plaats hebben. Als maatstaf voor de meer of minder gelukkig geslaagde constructie van een G. K. wordt meermalen het „rendement beschouwd, d.i. de verhouding van het gewicht der vulkogels tot dat van het projectiel; bij moderne G. K. gewoonlijk 50 Deze maatstaf is niet afdoende, omdat bovendien beoordeeld moeten worden behalve het aantal kogeltjes, de grootte van den tophoek van den verspreidingskegel, waaronder zij uit de bus gedreven worden, de snelheidsvermeerdering in het springpunt ten gevolge van de werking der kamerlading, ligging der banen dier kogeltjes in den spreidingskegel, enz. Om zoowel bij de G. K. als den B. G. bij het schieten den luchtweerstand gemakkelijk te overwinnen, moeten aan het projectiel zoo min mogelijk uitstekende deelen voorkomen, terwijl de kop ogiefvormig, tot het gemakkelijk wegvloeien der lucht deeltjes, en verder de metaalbelasting groot moet zijn. In verband met eene groote aanvankelijke snelheid, kiijgt men dan op kleine afstanden gestrekte banen, terwijl op groote afstanden de eindsnelheid nog voldoende is om uitwerking te verkrijgen. De vluchthoogte in het culminatiepunt der banen voor groote afstanden is zelfs met gestrekte banen groot Bij gestrekte banen doen de gemaakte fouten in hoogterichting, of bij indirecte richting, door het niet in rekening brengen van terreinhoeken, zich in meerdere mate op de dracht gevoelen, dan wanneei de baan meer gekromd was. 1) Bij het Nederlandsehe veldkanon ligt bij een Vo 500 M., bet culminatiepunt van de baan van 7000 M. op 840M. De eindsnelheid is dan nog 220 M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 149